GeriEkonomi IMF: Kanunu değiştirin tahsilatlar hızlansın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: Kanunu değiştirin tahsilatlar hızlansın

IMF Heyetinin bazı üyeleri dün Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'le görüşerek, ‘‘Alacakların tahsilatını kolaylaştıracak yasa değişikliğini yapın’’ uyarısında bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), İcra İflas Kanunu'nda gerekli değişikliklerin yapılarak, şirket alacaklarının tahsilatının kolaylaştırılmasını ve alacaklıların gecikme nedeniyle zarar uğratılmamasını istedi.

IMF Bankacılık Bölüm şefi Carl Cohen Lengrand ile Mark Griffith dün Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ü ziyaret ederek, başta İcra İflas Kanunu olmak üzere, bakanlığın çalışmalarını sürdürdüğü ‘hukuk reformu’ konusunda bilgi aldılar.

Yaklaşık bir saat süren görüşmede IMF uzmanları, İcra İflas Kanunu'nda değişiklik yapılarak, tahsillerinin kolaylaştırılmasını ve alacaklıların gecikme nedeniyle zarara uğratılmamalarını istediler. Türk, genel ilkeler üzerinde görüşme yapıldığını ve IMF heyetiyle yapılan görüşmede hiçbir alacaklı firmanın adının geçmediğini de açıkladı

Türk, TCK'nin 313'üncü maddesindeki çete suçlarının DGM'lerin görevinden çıkarılmasının, iddia edilenin aksine, ‘‘yolsuzlukla mücadeleyi hızlandıracağını’’ öne sürdü.

Türk, IMF temsilcilerine Türkiye'deki hukuk ve yargı alanında yapılan çalışmalar konusunda bilgi verdiğini açıkladı. IMF'nin hukuk sisteminin hızlanmasını, alacakların zamanında ödenmesini istediğini kaydeden Türk, Borçlar Kanunu, Ticaret Kanunu, İcra İflas Kanunu değişiklik çalışmalarında AB standartlarının esas alındığını anlattı.

Lengrand görüşmeden sonra, görüşmenin, ‘‘Performans kriterleri içerisinde yer alıp almayacağı’’ sorusu üzerine ‘‘Burada temel olarak hukuk sisteminin işleyişi hakkında bilgi aldık. Türkiye'de çok temel yapısal reformlar gerçekleştirilmekte ve bunlar ilerlemekte. Yürüyen programlar çok önemli unsurları içeriyor ancak performans unsurlarına tabi değil’’ dedi.

IMF Avrupa İcra Direktörü Willy Kiekens, Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ile Ankara Temsilcisi Odd Per Brekk'den oluşan IMF ekibi de Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'i ziyaret etti. Birbuçuk saat süren görüşmedenin temel konusunu, kamuoyunda haftalardır tartışılan ‘kamuda tasarruf önlemleri kapsamında, emeklilik’ oluşturdu. Keçeciler, gönüllü emeklilik sürecinde ulaşılan nokta ve yapılan çalışmalar hakkında heyete bilgi verirken, bu konuda çok sert ve incitici önlemler yerine daha doğal bir süreç izlenmesinden yana olduklarını söyledi. Sorbonne Üniversitesi mezunu olan Keçeciler ile Belçikalı olan Kiekens'ın görüşmeyi Fransızca yaptıkları öğrenildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle