IMF ile stand-by ekimde imzalanır

Hürriyet Haber
25.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünya Bankası Türkiye Şefi Chhibber, hükümeti kararlı gördüklerini belirterek, ekim-kasım aylarında IMF ile bir stand-by anlaşmasının imzalanabileceğini söyledi. Chhibber, 2000 yılı için gerekli istikrar programının uygulanması halinde yüzde 4 ile 5 arasında büyüme bekliyor.

Son Uluslararası Para Fonu (IMF) görüşmelerine katılarak bu süreci yakından izleyen Dünya Bankası Türkiye Şefi Ajay Chhibber, Türkiye'nin en geç ekim-kasım ayında IMF ile stand-by anlaşmasını imzalayabileceğini söyledi. Haftalık Ekonomist Dergisi'inin sorularını yanıtlayan Chhibber, ‘‘2000 yılı için Türkiye ekonomisinde hızlı bir büyüme bekliyorum’’ dedi.

Hükümeti alınması gereken önlemler konusunda gayet kararlı bulduğunu belirten Chhibber, Dünya Bankası'nın Türkiye'ye açacağı kredi miktarının henüz belli olmadığını söyledi. Chibber, şöyle devam etti:

Hükümet gerekli reformları gerçekleştirmek için çok kararlı görünüyor. Sayın Başbakan çok kararlı. Koalisyon partileri de öyle. Seçimlerden sonra istikrarlı bir hükümet oluşması ve bu hükümetin kararlı olması sayesinde fon destekli anlaşmadan stand-by anlaşması kavramına geçildi. Ancak, Türkiye'nin sermaye hareketlerinde sorun var. Büyük borç ödemesi gerekiyor. Bu tür anlaşmalarda gelecek iki üç yılda ülkenin ne kadar finansman ihtiyacı olacağına bakılır. Bu ihtiyacın ne kadarının nereden karşılanacağı belirlenir. Özel sektör sermaye hareketleri, özelleştirme, hükümetin borçlanma imkanları, ihracat gibi. Geriye kalan açıklar IMF ve Dünya Bankası veya başka kaynaklardan karşılanır.

EKONOMİ CANLANACAK

Şimdiden ekonominin yılın ikinci yarısında canlanacağına dair işaretler var. Ne kadar güçlü bir canlanma olacağı, bu dönemdeki reel faiz oranlarının ne kadar düşük olacağına bağlı. Türkiye yılı yüzde 1 civarında büyüme ile kapatacak. Ancak eğer yılın ikinci yarısında güçlü bir istikrar programı izlenir, dış finansman kaynakları açılırsa ve bunun sonucunda faizler düşerse, 2000 yılında hızlı bir büyüme beklenebilir. 2000'de şartlar yerine getirilirse yüzde 4-5 arasında büyüme beklenebilir.

IMF ile bir anlaşma olması halinde Dünya Bankası'ndan 6 milyar dolarlık kredi geleceğini kim söyledi bilemiyorum. Öyle bir şey yok. Doğru değil.Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı