GeriEkonomi IMF ile anlaşmaya varıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF ile anlaşmaya varıldı

IMF ile anlaşmaya varıldı
refid:3434884 ilişkili resim dosyası

IMF ile gözden geçirme görüşmelerinde anlaşma sağlandı. IMF, sosyal güvenlik reformunun 2006 başında yasalaşmasını kabul etti.

Devlet Bakanı Babacan, Uluslararası Para Fonu ile yürütülmekte olan Stand- by düzenlemesinin gözden geçirmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Babacan, çalışmalarda sosyal güvenlik, vergi ve bankacılık konularında çalışmaların değerlendirildiğini söyledi.

2006'DA ENFLASYON HEDEFLEMESİ UYGULANACAK

Devlet Bakanı Ali Babacan, ekonominin genel seyrinin, bu yılki büyümenin “yüzde 5'lik hedefle uyumlu gerçekleşeceğini” gösterdiğini bildirdi. Babacan ayrıca, cari işlemler açığının milli gelire oranının yı l sonu itibariyle yüzde 6 civarında gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü, bu konuda herhangi bir endişe duymadıklarını söyledi. Babacan, enflasyonla mücadelenin desteklenmesinde bir sonraki adım olarak, 2006 yılı başından itibaren artık enflasyon hedeflemesi uygulamasının başlayacağını bildirdi.

“YAPISAL REFORMLARI, YENİ BİR TAKVİME BAĞLADIK”

Bu alanda daha sağlıklı bir ilerleme kaydetmek amacıyla yapısal reform programlarını gözden geçirerek yeni bir takvime bağladıklarını anlatan Babacan, kamu maliyesine yönelik yapısal reformlar ve finansal sektöre ilişkin yapısal düzenlemelerin de hızla tamamlanacağını kaydetti. Bu iki alandaki gelişmelerin, AB'ye üyelik müzakerelerinin yürütülmesi sürecinde yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yönelik kararlarında daha da etkili olacağını vurgulayan Babacan, kamu maliyesine ilişkin yapısal reformların vergi politikası ve vergi idaresiyle, sosyal güvenlik konularında yoğunlaştığını söyledi.

VERGİ POLİTİKASI REFORM ÇALIŞMALARI

"KÖTÜMSER SENARYOLARIN GERÇEKLEŞME ŞANSI YOK"

Devlet Bakanı Ali Babacan, ekonomiye ilişkin zaman zaman çizilen kötümser senaryoların hiçbir şekilde gerçekleşme şansı bulunmadığını belirterek, “Ulusal ve uluslararası boyutta oluşan bu güven ortamını asla bozmayacağımızı, bozmaya yönelik girişimlere de asla prim vermeyeceğimizi burada bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Türkiye şu anda tarihi bir fırsatı yakalamıştır ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirecek ve rekor iyileşmelerin altına imzalar atılmaya devam edecektir.” dedi.


Vergi politikası alanındaki reform çalışmalarında, daha basit, şeffaf, AB uygulamalarıyla daha uyumlu bir sistemin oluşturulmasının amaçlandığını belirten Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Gelir vergisi ve kurumlar vergisi alanlarında vergi yükünün tabana yayılmasını sağlamaya yönelik düzenlemeleri hızla gerçekleştireceğiz. Kurumlar vergisine yönelik yasal düzenlemeyi, Kasım ayı sonuna kadar TBMM'ye sunmayı, Gelir vergisinde ise reform çalışmalarımızın ilk ayağını yıl sonuna kadar uygulamayı, kalan kısmı ise 2006 yılı içinde tamamlamayı hedefliyoruz.”

IMF ARALIKTA TOPLANACAK

Görüşmeler neticesinde 1. ve 2. gözden geçirmenin niyet mektubu taslağı konusunda

TOPLANTIDAN NOTLAR

Kurumlar vergisi tasarısı kasımda TBMM’de

Sosyal güvenlikte tek çatı tasarısı ocak sonuna kadar yasalaşacak

Prim affı konusunda kurumlar arasında görüş birliğine varıldı

Halk Bankası'na özelleştirme için danışman firma seçilecek

Özelleştirmeden bükçeye 1.3 milyar dolar aktarıldı

Finansal enstrümanların 2006 yılı başından itibaren vergilendirilmesine ilişkin daha önce yaptıkları açıklamadan geriye adım atılmıyor

2006’da tam enflasyon hedeflemesi başlayacak.

anlaşmaya varıldığını açıklayan
Babacan, IMF'nin Aralık ayı içinde toplanarak gözden geçirmeleri onaylayacağını ve yaklaşık 1.6 milyar dolarlık kaynağı serbet bırakacağını bildirdi.

Babacan, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi: "Vergi reformu daha basit ve şeffaf olacaktır. Vergi yükü tabana yayılacak, AB'ye uygun olacak. Sosyal güvenliği tek çatı altında taşıyan düzenleme son aşamasına geldi. Yasa kasım ayı sonuna kadar meclise sunulacak. Prim borçlarına acil ve kalıcı bir çözüm getirmek için çalışmalar sonuçlandırıldı. Yeniden yapılandırmaya ilişkin çerçeve içinde görüş  birliğine varıldı. Konu meclise sunulacak."

SOSYAL GÜVENLİK REFORMUNU BEKLEYECEĞİZ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni de, basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Giorgianni, IMF'nin, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğine çok güçlü bir destek verdiğini bildirdi.

Gıorgianni, gözden geçirmeler başarılı bir şekilde tamamlandığını söyledi. Gıorgianni, mutabaka ulaşmada ana unsurlar şöyle sıraladı: 2006 yılı için güçlü bir bütçe hazırladı. Hükümet sosyal güvenlik açığının finansamını güçlendirmeye yönelik bir dizi adımlar atıyor. Reform yasası mecliste. kanunu beklemeye karar verdik.

Giorgianni şöyle devam etti: “Bizler bu yasanın geçen Haziran ayında onaylanmış olacağını umut etmiştik. Fakat şu anda net ve açık olarak görülüyor ki, parlamentodaki sürecin kendi mecrasında devamı için daha fazla zamana ihtiyaç var. Bu itibarla bizler, program gözden geçirmelerde ilerlemeye ve kanunun yeni yıl başlarında geçirilmesini beklemeye karar verdik.”

PRİMLERİN TAHSİLİ

IMF Türkiye Masası Şefi Giorgianni, hükümetin sosyal güvenlik primlerinin tahsilini güçlendirecek ve büyük gecikmiş alacak stokunu çözüme kavuşturacak kapsamlı bir tedbirler paketini de hazırladığını söyledi.

BANKACILIK YASASI

Bankacılık Kanunu'nun üç maddesinin TBMM tarafından yeniden kabul edildiğini kaydeden Giorgianni, bunun ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), uygulamaya yönelik planlarını ortaya koyduğunu hatırlattı.  Bunun, Kurum'un kendi içinde yeniden yapılanmaya başlamasını öngördüğünü ifade eden Giorgianni, içerik olarak da yerinde ve yerinde olmayan denetimlerin birleştirilmesini hedeflediğini söyledi. (Ajanslar)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle