GeriEkonomi IMF heyeti Türkiye'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF heyeti Türkiye'de

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyet, gözden geçirme görüşmeleri kapsamında temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Heyet, ilk görüşmesini TMSF ile gerçekleştirdi.

İstanbul'da özel sektör ile görüşmeler yapacak olan IMF heyeti, temaslarına 12 Eylül'den itibaren Ankara'da resmi kurum ve kuruluş yetkilileriyle devam edecek.

HEYET, TMSF BAŞKANI AHMET ERTÜRK İLE GÖRÜŞTÜ

IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyet, İstanbul'daki temaslarına Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile başladı.

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ve bazı Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya gelen heyet, daha sonra  TİM tarafından düzenlenen çalışma yemeğine katılmak üzere Çırağan Sarayı'na gitti. Otele girişte TİM Başkanı Oğuz Satıcı tarafından karşılanan heyet üyeleri, daha sonra basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmeye geçtiler.

Toplantıdan önce, IMF Türkiye Masası Şefi Giorgianni ve TİM Başkanı Satıcı, balkondan İstanbul Boğazı'nı seyretti. Giorgianni, bu sırada boğaza hayranlığını dile getirdi.

IMF heyeti, bugün son olarak Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yönetimiyle bir araya geldi

IMF’NİN TÜRKİYE GÜNDEMİ YOĞUN

21 Eylül’e kadar Türkiye’deki çalışmalarını yürütecek olan IMF heyetinin hem makro ekonomik, hem yapısal reformlar hem de mevzuat çalışmaları kapsamında gündemi yoğun bulunuyor. IMF heyetinin gündeminde, prim borçlarının affı da yer alıyor.

Daha önce hükümetin IMF'nin şartlarını yerine getirmemesi nedeniyle gözden geçirmeler ertelenmişti. IMF heyeti bu seferki gözden geçirmeyi tamamlasa bile TBMM’nin 1 Ekim tarihinde açılması durumunda sosyal güvenlik ve bankacılık tasarıları yasalaştırılmış olmayacağı için IMF’nin yıllık toplantıları döneminde Türkiye’ye kaynak kullandırımının onaylanması mümkün olmayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle