GeriEkonomi IMF heyeti Kırgızistan'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF heyeti Kırgızistan'da

Kırgızistan Başbakanı Feliks Kulov, ülkede yaşanmakta olan siyasi krizlere rağmen ekonomide dengelerin bozulmadığını söyledi.


Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Paulo Noyhaus başkanlığındaki Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin olağan görüşmeler kapsamında Kırgızistan'a geldiği belirtildi. Açıklamaya göre, heyet, Başbakan Feliks Kulov tarafından kabul edildi.

Görüşmede Başbakan Kulov'un IMF heyetine, ülke ekonomisi ve hükümet olarak karşılaştığı sorunları anlattığı belirtilirken, sorunların büyük çoğunluğunun doğal afetlerden kaynaklandığını ve doğal afetlerin yol açtığı zararları kapatmak içen mali kaynakların yetersiz olduğunu ifade ettiği dile getirildi. Açıklamaya göre Kulov, sorunların çözümündeki en büyük engelin mali kaynakların yetersiz olmasını vurguladı.

Son bir yıl içinde işsizlik, ekonomik ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle dış ülkelere göçte artış olduğunu açıklayan Başbakan Kulov, göç nedeniyle ülkenin kalifiye işgücünü kaybettiğini de belirtti.

Başbakan Kulov, IMF heyeti ile görüşmede hükümetin olumlu çalışmalar yaptığına da dikkat çekerken, “ülkemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ekonomide dengeler bozulmadı” diye konuştu.

Hükümet olarak vergi reformu, yönetim sisteminde değişiklik, enerji sektöründeki kaçağın önlenmesi ve bu sektörde fiyat dengesini oluşturma üzerinde yoğunlaştıklarını da dile getiren Kulov, gümrüklerde yolsuzlukların azaltıldığını, ihmali görülen veya yolsuzluklara adı karışan üst düzey bürokratların görevden alındığını belirtti.

Başbakan Kulov, görüşmede, halkın, ekonominin büyümesi, piyasaların canlanması ve yatırımcıların gelmesi beklentisi içinde olduğunu da vurgularken, IMF'nin, “yoksul ülkelerin borçlarının silinmesi programı” üzerinde de durdu. Programın daha çok olumsuz hükümler içerdiğini savunan Kulov, bu program üzerinde yeni çalışmalar yapılmasını istedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle