GeriEkonomi IMF faiz dışı fazlada taviz vermiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF faiz dışı fazlada taviz vermiyor

IMF heyetin bugün TOBB'u ziyaret etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kahkonen'in faiz dışı fazla konusunda israrlı olduğunu açıkladı.

IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen Başkanlığı`ndaki IMF heyeti, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu`nu ziyaret ederek, yaklaşık bir saat görüştü.

Kahkonen, görüşmenin ardından bir açıklama yapmazken, Hisarcıklıoğlu, IMF Heyeti ile reel ekonomi konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, 22 Ekim`den bu yana, hükümetle sürdürdükleri reel sektörün yeniden calandırılması konusundaki önerilerini IMF heyetine ilettiklerini belirterek, ``Verimli bir toplantı olmuştur. Kahkonen, faiz dışı fazla konusunda ısrarlı. Ancak bunun dışındaki konulara karışmayacaklaını ilettiler`` dedi.

"VERGİ VE ZAM KONUSUNDA ÖNERİ YOK"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ``IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen faiz dışı bütçe fazlası verdirilmesi dışında, şu vergiyi artırın, şu vergiyi düşürün, ya da zam yapın şeklinde önerilerinin olmadığını söyledi`` dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kahkonen ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

IMF heyetinin, konuya makro düzeyde baktığını belirten Hisarcıklıoğlu, ``hangi operasyonu yaparsanız yapın ama mutlaka bütçeye faiz dışı fazla verdirin`` görüşü içinde olduklarını kaydetti.

TOBB Başkanı, Aktif yönetim şirketi konusunun görüşülüp görüşülmediğine dair bir soruya karşın, IMF`nin, bu konuda destek sağlamasının mümkün olmadığını, ancak IFC ve diğer finans kuruluşlarının destek sağlayabileceğini, bununla ilgili yapmış oldukları çalışmalar konusunda IMF heyetine bilgi verdiklerini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, bir başka soru üzerine, kamudan işten çıkarma konusunun konuşulmadığını, fakat kamunun orta vadede, küçülmesi,verimli ve etkin bir şekilde çalışması üzerinde durduklarını kaydetti.

TOBB Başkanı, ``ek kaynak konusunda bir sinyal alıp almadığına ilişkin bir soruya karşın``, ``herhalde olumlu olacak`` şeklinde yanıtverdi.

REEL SEKTÖRÜN CANLANDIRILMASI PAKETİ

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, reel sektörün sorunlarının çözümüne ilişkin paketin 30 Kasım`a kadar açıklanmasıyla ilgili olarak, hem IMF ile görüşmelerin bitmesi, hem de bütçe görüşmelerinin 30 Kasım`da buluştuğun vurguladı.

Bir gazetecinin, ``dün Başbakan ile görüşmenizde 1-2 gün içinde halledilsin gibi bir açıklamanız vardı. Bu konuda bir yardım istediniz, şimdi neden 30 Kasım`a ertelenmesine ılımlı bakıyorsunuz?``şeklindeki sorusuna karşın ise IMF, bütçe görüşmesi, ekonomi yönetiminin yurtdışı seyahati gibi konuların Türkiye`nin menfaati açısından birinci önceliğe sahip olduğunu, kendilerinin ise ikinci derecede öncelik taşıdığını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, ``bütçe ile ilgili olarak şu anda Plan Bütçe Komisyonunda gelir azaltıcı gider artıcı önlemler yapılabiliyor. Ama genel kurula geçince bunların hiçbiri yapılamıyor. Ve 30 Kasım`a gelindiğinde bu bütçeyle yapılabilecek artık herşey bitmiş oluyor.

Dolayısıyla 30 Kasımı önerirlerken acaba yapabileceklerini acaba nasıl söylediler. Mesela sizin önerileriniz arasında KDV indirimi, enflasyon muhasebesi var. Bunları nasıl formüle edecekler?`` şeklindeki soruya karşın şu yanıtı verdi:

``Enflasyon muhasebesi 1 Kasım`da çıktı. 1 Kasım`dan itibaren enflasyon muhasebesini uygulamaya başlıyorum diyemezsin. Bir mali dönem içerisinde yaparsın bunu. Bu şöyle olabilir, 1 Ocak`tan sonra başlıyorum diyebilirsin ve bunun yetişeceği tarih çok önemli.

TOBB Başkanı, enflasyon muhasebesinin bütçede gelir kaybına neden olup olmayacağı yönündeki bir soruya karşılık, gelirin artacağını ve verginin daha adil olacağını belirterek, ``şimdi insanlar diyor ki, sen bu işin içindesin. 21 senedir Türkiye`de enflasyon var mı? var. Ama sen sisteminde enflasyonu yok gibi görürsen, o zaman insanlara adil olarak vergini ver diyemezsin. İsteyemiyorsun o zaman`` yanıtını verdi.

Hisarcıklıoğlu, reel sektörün sorunlarının çözümüne ilişkin paketin ``büyük bir kısmında mutabık`` olduklarını da sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle