GeriEkonomi IMF: Emtia fiyatları düşünce Türkiye’de enflasyon inecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: Emtia fiyatları düşünce Türkiye’de enflasyon inecek

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF), tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de enflasyonun gerileyeceği tahmininde bulundu. IMF’nin Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu’ndan derlenen bilgiye göre, emtia fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak, enflasyon da gerileyecek. Enflasyonun gerilemesinde, mali disipline yönelik politikalar da etkili olacak. IMF’nin Türkiye’ye ilişkin tahminleri şöyle oldu:

Türkiye içinde bulunduğu yükselen Avrupa piyasaları içinde, gıda ve enerjinin en çok baskı oluşturduğu ülkeler içinde bulunuyor. Enflasyonda, gıda fiyatlarının katkısı yüzde 4 iken yakıt fiyatlarının katkısı yüzde 2.

TÜFE cinsinden enflasyon bu yıl yüzde 10.5, gelecek yıl ise yüzde 8.4 olacak. Bu yıl yüzde 3.5 beklenen ekonomik büyüme, gelecek yıl ekonomik büyüme uluslararası koşullar çerçevesinde biraz daha azalacak.

Cari açık bu yıl yüzde 6.5 olurken, gelecek yıl enerji ve gıda fiyatlarındaki değişikliklere göre bir yön belirleyecek.

Genel kamu açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranı düşecek. 2009’da Türkiye’de yüzde 3 büyüme, yüzde 6.7 cari açık ve yüzde 1.8 oranında genel kamu açığı bekleniyor.

Dünyada neler olacak

ABD ekonomisi, 2008’de yüzde 1.6, 2009’da ise yüzde 0.1 büyüyecek. Geçen yıl yüzde 2.9 olan enflasyon, bu yıl yüzde 4.2’ye çıkacak. 2009’da ise yüzde 1,8’e gerileyecek. İşsizlik bu yıl yüzde 5.6 olurken, 2009’da yüzde 6.9’a ulaşacak.

Euro bölgesinde büyüme yavaşlayacak. Bu yıl yüzde 1.3 olan büyüme tahmini, gelecek yıl için yüzde 0.2. Enflasyon Euro bölgesinde de düşecek. Bu yıl için yüzde 3.5 iken 2009’da yüzde 1.9 gerileyecek. İşsizlik ise yüzde 7.6’dan yüzde 8.3’e çıkacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle