GeriEkonomi IMF: Dünyadaki yabancı sermaye hareketi değişti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: Dünyadaki yabancı sermaye hareketi değişti

IMF: Dünyadaki yabancı sermaye hareketi değişti
refid:7476197 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’nun uluslararası sermaye hareketlerinin yönetimi bölümüne göre, bugün Türkiye’yi de içine alan yabancı sermaye hareketliliği, 15 yıl önceki dalgadan "Doğrudan Yabancı Yatırım" özelliğinin egemen olmasıyla ayrılıyor.

IMF’nin hazırladığı Dünya Ekonomik Görünümü (World Economic Outlook) Raporu yayınlandı. "Büyük Sermaye Akışlarının Yönetimi" başlıklı bölümün ana yazarları Roberto Cardarelli, Selim Elekdağ ve M.Ayhan Köse oldu. Ekte son 20 yılda yükselen piyasaların iki sermaye akışı dalgasıyla karşılaştığı belirtildi. Dalgalardan ilkinin 1990-1998 yıllarında, ikincisinin ise 2002’den bu yana yaşandığı, özellikle son dönemde hızlandığı, bu yılın ilk yarısındaki sermaye akışlarının ise 2006 toplamını geçtiği bildirildi.

İLGİNÇ FARKLILIKLAR: İki sermaye akışı dönemi arasında ilginç farklılıklar bulunduğu kaydedilen çalışmada şu tespitlere yer verildi: "Özellikle şimdiki dalga, tamamı değil ancak birçok yükselen piyasa ülkesinde daha iyi cari işlem pozisyonları ve dış rezervlerin birikiminde daha büyük hızlanmayla birlikte yer almaktadır. Özel sermaye akışındaki yükselmeye, uluslar arası portföy çeşitliliğindeki küresel artış trendiyle aynı yönde, dışa sermaye çıkışında görülen keskin bir artış da eşlik etmektedir."

YÜKSELEN AVRUPA: Rapor Latin Amerika, Asya gibi bölgelerde yükselen piyasalara sermaye akışını incelerken "Avrupa’daki yükselen ekonomiler ve Bağımsız Devletler Topluluğu" bölümünde bu bölgedeki ülkelerin AB’ye girişlerinin büyük sermaye çekmelerinde itici güç olduğu, tarihte görülmemiş büyüklükte sermayenin 1990’ların başından itibaren bölgeye girdiği belirtildi. Raporda, "Diğer yükselen piyasa bölgelerinden farklı olarak yükselen Avrupa ekonomileri ve Rusya hariç BDT’ye net sermaye girişine, 2006’da bölgesel GSYİH’nın yüzde 6’sına yaklaşan cari işlemler açığı ve kötüleşen dış pozisyon eşlik etmiştir" denildi. IMF Dünya Ekonomik Görünümü raporunun "Diğer yükselen piyasalar" alt başlıklı bölümünde ise "Net sermaye girişi, Arnavutluk, Cezayir, Kıbrıs, Mısır, İsrail, Malta, Fas, Güney Afrika, Tunus ve Türkiye gibi diğer yükselen piyasalarda da, son üç yılda, 2000’lerin başında görülenin aksine net özel sermaye girişindeki canlanmanın öncülüğünde hızlandı" denildi. Genel olarak bu gruptaki ülkeler için brüt sermaye girişindeki son hızlanmanın, "sermaye çıkış eğilimindeki artışı telafi etmekten, cari işlemler açığını dengelemekten" daha fazlası anlamına geldiği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle