GeriEkonomi IMF’de, ‘Türkiye Arjantin gibi borç ertelerse’ korkusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF’de, ‘Türkiye Arjantin gibi borç ertelerse’ korkusu

The Guardian Gazetesi, borçlarının bir kısmını ödememe kararının Arjantin için bir zafer olarak görüldüğünü belirterek, IMF’nin Türkiye, Endonezya ve Nijerya’nın bunu örnek almasından kaygı duyduğunu öne sürdü.

DÜNYANIN en borçlu ülkelerinden Arjantin’in borçlarının bir kısmını ödememe kararının, diğer büyük borçlu ülkeler tarafından örnek alınmasından korkuluyor. The Guardian gazetesi, ‘IMF, Türkiye, Endonezya ve Nijerya’nın Arjantin’i örnek almasından kaygı duyuyuyor’ diye yazdı.

İYİ PERFORMANS GÖSTERDİ:

İngiliz The Guardian gazetesi, 2001 yılında uçurumun kenarında olan Arjantin’in borçlu olduğu kuruluşların önerdikleri enflasyon düşürücü politikaları terkettikten sonra çok iyi bir performans gösterdiğini kaydetti. Arjantin’de iç talebin güçlü olduğunu, tüketimin arttığını, işsizlik oranının yüzde 20’den yüzde 12’ye gerilediğini ve sağılıklı bir ticaret fazlasının bulunduğunu kaydeden gazete, 102.6 milyar dolar borçu olan Arjantin’in ‘tarihin en büyük borç ödememe olayını’ gerçekleştirdiğini vurguladı.

TÜM ZAMANLARIN EN İYİSİ:

Gazete, Arjantin’in borçları konusunda vardığı anlaşmanın, Cumhurbaşkanı Nestor Kirchner tarafından borçlu bir ülke için ‘tüm zamanların en iyi anlaşması’ olarak nitelendirildiğine işaret etti. The Guardian, borç ödemelerine gidecek olan paranın artık ülkenin altyapısı için kullanılabileceğini belirterek Arjantin’in kararının, ‘Eğer bankaya bin sterlin borcunuz varsa bir sorununuz var ancak 100 milyar dolarlık bir borcunuz varsa bankanın bir sorunu var’ deyimini haklı çıkarttığını yazdı.

ÖRNEK OLURSA KAYGISI:

Arjantin’in kararının, bir ülkenin yeterince büyük ve yeterince kararlı olması halinde Wall Street, IMF ve Washington arasındaki konsensüsün işe yaramadığını ortaya koyduğunu öne süren gazete, ‘IMF, mesajın, diğer büyük borçlu ülkeler, Türkiye, Endonezya ve Nijerya tarafından alınmış olmasından kaygı duyuyor’ yorumunu yaptı. Buna karşın The Guardian, Türkiye, Endonezya ve Nijerya’nın Arjantin örneğini izlemesi şansının çok az olduğunu savunarak ‘Bu üç ülke, bölgelerinde Arjantin kadar önemlidir ve üçü kurallara göre oyun oynamaya çalışıyor’ diye yazdı.

Arjantin ne yaptı

DÖRT
yıl önce ağır bir ekonomik kriz geçiren Arjantin, ‘tarihin en büyük borç takası operasyonunu’ gerçekleştirdi.

ÜÇ YIL ÖNCE İFLAS AÇIKLADI:

Dört yıl süren ekonomik durgunluğun ardından, üç yıl önce Arjantin Hükümeti, gelişmekte olan ülkeler tarihinin en büyük borç iflasını ilan ederek, uluslararası borç yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini açıklamıştı. Ülke, dünya genelindeki alacaklılara, 81.8 milyar doları anapara olmak üzere faiziyle birlikte toplam 102.6 milyar dolarlık borcuna karşılık 41.8 milyar dolarlık yeni tahvil önerisinde bulunmuştu. Arjantin, borç yeniden yapılandırmasına odaklanırken, geçen yılın ağustos ayında IMF ile 13 milyar dolarlık kredi programını askıya almıştı.

EN BÜYÜK TAKASI BAŞARDI:

Takas için verilen sürenin 3 Mart 2005’te dolmasının ardından Arjantin Ekonomi Bakanı Roberto Lavagna, borçların yeniden yapılandırılmasının sorunsuz geçtiğini, dünya genelindeki alacaklıların elinde çok sayıda ve en az dört para biriminde tahvil olsa da takasın ‘tamamen normal’ gerçekleştiğini açıklamıştı. Lavagna’nın verdiği bilgiye göre, alacaklıların dörtte üçünün öneriyi kabul etti. Böylece devletin banka ve kişilere olan borçlarının üçte iki oranında azaldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle