IMF Başkanı Horst Köhler: Petrolden korkmayın

Hürriyet Haber
21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD'nin ham petrol stoklarındaki düşüş fiyatları yeniden yükselişe geçirdi. Petrol fiyatları son 10 yılın en yüksek seviyesi olan 37.15'i görürken OPEC, hükümetleri ve spekülatörleri suçladı. IMF Başkanı Köhler ise, paniğe gerek olmadığı görüşünde.

SON günlerdeki hızlı yükselişin ardından önceki gün biraz dinlenen petrol fiyatları, dün yeniden hareketlendi. ABD ham petrol stoklarındaki düşüş nedeniyle, fiyatlar 37.15 doları gördü.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Horst Köhler, IMF ve Dünya Bankası'nın ortak toplantılarına katılmak üzere bulunduğu Prag'da yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarının yükselmesinin dünya ekonomisi için olumlu beklentilere gölge düşürdüğünü kabul etmekle birlikte, paniğe gerek olmadığını vurguladı. Köhler, yüksek petrol fiyatlarından kaynaklanan pürüzlere rağmen, dünya ekonomisinin beklenen büyümeyi gerçekleştireceğine inandığını belirtti.

IMF tarafından önceki gün yapılan açıklamada, kuruluşun dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 4.7, 2001 yılında da yüzde 4.2 büyüme göstermesini beklediği bildirilmişti. Bununla birlikte, IMF uzmanları tahminlerinin petrol fiyatlarındaki son artıştan önce yapıldığını ve bu yüksek fiyatların tahmini büyüme hızını yarım puan düşürebileceğini kabul etmişlerdi.

YİNE REKOR FİYAT

Petrol İhraç eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimde artışına karşın uluslararası piyasalarda petrol fiyatları dün de yükselmeye devam etti. Fiyatlar bu kez de dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi konumunda olan ABD'de petrol stoklarının düşmesinden etkilendi. Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (AP) haftalık rakamlarına göre ABD ham petrol stoklarının gerilediğinin ortaya çıkmasıyla yeniden ivme kazanan fiyatlar, son 10 yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Kış aylarında yakıt sıkıntısı olabileceği endişelerinin artmasıyla ABD'de ham petrolün varil 37.15 dolarla zirveye ulaştı. Daha sonra fiyat 37.10 seviyesine gerilese bile, önceki kapanışın 59 sent üzerinde oldu.

OPEC Genel Sekreteri Rilwanu Lukman ise, yaptığı açıklamada OPEC'in suçlanamayacağını belirterek, fiyatlarının yükselmesine neden olarak hükümetleri ve spekülatörleri gösterdi.

Köhler bu arada, Avrupa ortak para birimi Euro'nun değerinin olması gerekenin çok altında olduğunu söyledi. Köhler, Avrupa ülkelerinin Euro'nun ABD Doları ve Japon Yeni karşısında daha gerçekçi bir değer alması için çaba göstermeleri gerektiğini söyledi. Gelişmiş ülke merkez bankalarının Euro'nun değerini korumak için para piyasalarına müdahale konusuna değinen Köhler, ‘‘Böyle bir müdahaleyi tabu olarak görmenin doğru olmadığını, ancak, önemli olanın müdahalenin işe yaraması olduğunu’’ belirtti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı