IMF: Avrupa krizi ve ABD, Asya’daki riskleri artırıyor

Hürriyet Haber
14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa’daki borç krizi ve ABD ekonomisindeki büyümenin yavaşlamasına bağlı olarak Asya’nın büyüme tahminlerini düşürdü.

IMF’nin Asya ülkeleriyle ilgili ekonomik görünüm raporunda, “Asya’nın büyümesine ilişkin risklerin, Avrupa’daki borç krizinin ve ABD ekonomisindeki büyümenin yavaşlamasına paralel kesinlikle aşağı yönlü olduğuna” işaret edildi. Hindistan’dan Yeni Zelanda’ya kadar uzanan bir alanda 20 ülkeyi kapsayan raporda, Asya’nın bu yıl yüzde 6.3 ve gelecek yıl yüzde 6.7 büyüyeceği tahmin edildi. IMF’nin nisan ayındaki raporda, Asya’nın 2011 ve 2012 yıllarında yaklaşık yüzde 7 büyüyeceği öngörülmüştü.
En büyük tehdit Avrupa’dan
IMF yetkilileri, Euro kullanan ülkeleri etkileyen borç krizinin artmasının ve ABD ekonomisindeki ciddi yavaşlamanın Asya’yı da etkileyeceğine işaret ettiler. Raporu açıklayan IMF’nin Asya-Pasifik Direktörü Anoop Singh, “İç talep güçlü kalmasına rağmen, Asya’nın, dünyanın diğer kesimlerinde gerçeğe dönüşecek risklerden etkilenmeyeceğini varsayamayız” dedi. Özellikle Avrupa’nın borç krizindeki kötüleşmenin “Asya için olağanüstü aşağı yönlü riskleri ortaya çıkaracağına” dikkat çekilen raporda, Avrupa’da finansal sorunların yoğunlaştığı Ağustos ve Eylül aylarında Asya’da borsalarda panik satışların başlamasının, gelişmiş ülkeler baskı altında kaldığında “gizlenecek yer olmadığını” gösterdiği vurgulandı.
Deprem ve tsunami vurdu
Güçlü bir ilk çeyrekten sonra gelişmiş ekonomilerdeki talep zayıflaması ve 11 Mart’ta Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunami felaketine paralel Asya’nın ekonomik büyümesinin yavaşladığı, ekonomik verilerin üçüncü çeyrekte de yavaşlamanın devam edeceğini gösterdiği kaydedildi. IMF’nin Asya-Pasifik Direktörü Singh, büyüme tahminleri düşmesine rağmen Asya’nın büyümesinin, güçlü iç tüketim ve bölgedeki birçok ülkede yatırım harcamaları nedeniyle ABD ve Avrupa ile karşılaştırıldığında güçlü olacağını söyledi. Raporda, Japonya’nın bu yıl yüzde 0.5 daraldıktan sonra gelecek yıl yüzde 2.3 büyüyeceği de tahmin edildi. Japonya’nın daha önce bu yıl yüzde 1.9 küçüleceği ve gelecek yıl yüzde 0.2 büyüyeceği öngörülmüştü.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı