GeriEkonomi IMF: 6 milyar doları toptan vermek yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: 6 milyar doları toptan vermek yok

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'nin ekonomik programının onuncu ve onbirinci gözden geçirme çalışmalarının birleştirilerek bu yılki son iki kredi dilimi olan 3'er milyar doların birlikte serbest bırakılmasının öngörülmediğini bildirdi.

Türkiye‘nin IMF ile Mayıs ayında yaptığı anlaşma çerçevesinde onuncu gözden geçirme döneminin, 20 Eylül, onbirinci gözden geçirme döneminin ise 15 Kasım’dan sonra gerçekleşeceği belirtilmişti. Washington'daki uluslararası finans çevreleri, onuncu ve onbirinci gözden geçirme çalışmalarının birleştirilmemesine, Türkiye'nin, onbirinci döneme ilişkin performans kriterlerini henüz tamamlamamış olmasını neden olarak gösterdiler. Bu durumda en son planlandığı gibi, IMF Türkiye masası şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF Heyeti'nin Ankara'daki çalışmalarını gelecek haftasonu gibi tamamlaması öngörülüyor.

Bunun ardından, tasarruf tedbirleriyle de bağlantılı olarak, Türkiye'nin gelecek yılki dış finansman ihtiyacının miktarı ve hangi kaynaklardan karşılanacağının belirlenmesi gerekiyor. Daha sonra IMF İcra Direktörleri Kurulu‘nun, Kasım ayı sonunda toplanarak onuncu gözden geçirme dönemini sonuçlandırması ve yaklaşık 3 milyarlık dördüncü kredi dilimini serbest bırakması bekleniyor. IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun bu toplantısında, gelecek yılki dış finansman kararının da resmiyet kazanması planlanıyor. Bunun hemen ardından, IMF Heyeti'nin, Aralık başında Ankara'ya gelerek onbirinci gözden geçirme çalışmalarına başlaması öngörülüyor.

Bu dönemin performans kriterleri arasında ihale yasası da yer alıyor. Onbirinci gözden geçirme döneminin, normal koşullarda kısa sürede tamamlanarak bu yıl için öngörülen 5. ve sonuncu kredi dilimi olan 3 milyar doların daha serbest bırakılmasının, yıl sonuna yetiştirilmesine çalışılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle