GeriEkonomi İmar'da 7.8 katrilyonluk ‘güvenceli’ hesap çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmar'da 7.8 katrilyonluk ‘güvenceli’ hesap çıktı

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İmarbank'ın faturasını çıkardı. Buna göre resmi kayıtlarda 750 trilyon olan banka mevduatı gerçekte 8.4 katrilyon olarak hesaplandı. Bunun 7.8 katrilyonunu sigorta kapsamındaki mevduat, 600 trilyonunu ise off-shore hesap oluşturuyor.

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, BDDK tarafından tasfiyesine karar verilen İmarbank'ın faturasını çıkardı. Buna göre resmi kayıtlarda 750 trilyon olan banka mevduatı gerçekte 8.4 katrilyon olarak hesaplandı. Bunun 7.8 katrilyonunu sigorta kapsamındaki mevduat, 600 trilyonunu ise off-shore hesap oluşturuyor.

Şener, 378 bin 460 mudinin parasının ‘en kısa zamanda’ kuruşuna kadar ödeneceğini belirterek, ‘‘Hiçbir mudi endişelenmesin’’ dedi. CHP ve AKP'nin başta İmarbank olmak üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen bankalar hakkında BDDK'nın faaliyetlerinin araştırılmasına yönelik komisyon kurulması önergeleri TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Başbakan Yardımcısı Şener, milletvekillerine 1994'den bu yana Fon'a devredilen ve tasfiye edilen bankaların durumunu anlattı.

Bankalara müdahale niteliği ve müdahale yapan kamu otoritelerinin farklı olduğunu belirten Şener, 32 finans kuruluşu hakkında yapılan işlemleri üç gruba ayırdı. Şener'in verdiği bilgiye göre, 20 bankanın yönetim ve denetim ile hisse senedi mülkiyeti Fon'a devredildi. 9 bankanın bankacılık işlemi yapma yetkisi kaldırılırken, bir kuruluşun faaliyet izni kaldırılarak tasfiyesine karar verildi. İki banka ise iradi tasfiye sürecine alındı. TMSF'nin Hazine'ye bu işlemler nedeniyle 40 katrilyon borcu olduğuna dikkat çeken Şener, ‘‘32 kuruluşun maliyetini hesaplamak bile imkansız’’ dedi.

Şener, İmarbank olayını ise ‘‘Alanında benzeri görülmemiş tek örnek. Kullanılan yöntem, yapılan vurgunun boyutları itibarıyle devasa ve benzersiz. Benzeri ne Türkiye, ne de dünyada var’’ sözleriyle değerlendirdi. Bankanın 1994'den bu yana ‘yakın gözetim’ altında bulunduğunu hatırlatan Şener, çeşitli talimat ve uyarılara rağmen düzelme gözlenmediğini ifade etti.

İmarbank konusunda elde edilen verileri de anlatan Şener çift kayıtlı sistem kurulduğunu, toplanan mevduatın sadece onda birinin resmi kuruluşlara bildirildiğini söyledi. Şener, 1 katrilyon civarında elde olmayan devlet kağıdı satışı yapıldığını belirtti.

Gerçek mudinin parası ödenecek

Makroekonomik dengeler gözetilerek ödeme planı yapıldığını söyleyen Şener, banka mudilerine ise ‘‘Gerçek mevduat sahibi vatandaşların tüm parası kuruşuna kadar ödenecek. Hiçbir mudi endişe etmesin’’ diye seslendi. Şener, CHP sıralarından Hükümetin İmarbank'ın tasfiyesinden 15 gün sonra mevduatların ödeneceği sözü verdiği sesleri yükselince de şunları söyledi: ‘‘Ödeme takvimini belirleme yetkisi BDDK'nındı. Onların bana verdiği bilgiye göre konuştum. Ancak hesapların belirlenmesinin karmaşık ve güç olduğu görüldü. Bu yüzden süreç uzadı. Şu an tüm işlemler tamamlandı. Ödemelere en kısa sürede başlanacaktır.’’

CHP, ödemenin ne zaman yapılacağının açıklanmasını isteyince Şener, ‘‘Sizin kafanızda olan en kısa süre’’ demekle yetindi. 7.8 katrilyonun piyasaya akıtılması sırasında makroekonomik dengelerin gözetilmesi gerektiğine vurgu yapan Şener, ‘‘Kısa vadeli dönem içinde mudilerin büyük kesiminin parasının ödenmesi makroekonomik dengeler açısından mümkün’’ dedi.

Batık banka sahiplerine 1.926 dava açıldı

Abdüllatif Şener, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen bankaların sahiplerine karşı 1.926, yöneticilerine karşı da 505 dava açıldığını bildirdi. Yönetim ve hisseleri devredilen banka sayısının 20 olduğunu hatırlatan Şener, 9 bankanın da bankacılık yetkisinin ortadan kaldırıldığını söyledi. Şener, bir özel finans kurumunun tasfiye edildiğini, iki banka şubesinin de kapatıldığını bildirdi. 1994 yılından itibaren toplam 32 banka hakkında işlem yapıldığını anlatan Şener, bu 32 kuruluşla ilgili işlemlerin ekonomi üzerinde çok yönlü etkiler oluşturduğunu kaydetti.

‘Hortum’ faturası 11 milyar dolar

Toplam zararların çok önemli bir kısmının, hakim ortakların kendi bankalarından yasal limitlerin çok üzerinde kaynak kullanması nedeniyle oluştuğunu belirten Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ‘‘Hakim ortakların kendi şirketlerine aktardıkları toplam kaynak tutarı 11 milyar doların üzerindedir’’ diye konuştu.

Fon bankaları için 22.5 milyar dolar lazım

Bankaların devir tarihleri itibarıyla yükümlülüklerinin 32 milyar dolar olduğu bu belirten Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, şöyle devam etti:

‘‘Bunun 26 milyar doları mevduat hesaplarından oluşmaktadır, kalanın önemli bir kısmı ise yurtdışı kredilerdir. Fon bünyesine alınan bankaların yeniden yapılandırılması ve yükümlülüklerini yerine getirmesi için ihtiyaç duyulan tutar, 22.5 milyar dolar olmuştur. Bunların 17.3 milyar dolarlık kısmı Hazine tarafından karşılanmıştır. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Nisan-Mayıs 2002'de 1 katrilyon lira geri ödeme yapmıştır. 31 Temmuz 2003 tarihi itibarıyla TMSF'nin Hazineye toplam borcu 28.2 milyar dolar civarındadır.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle