GeriEkonomi İmarbank’ta ölen BDDK üyesine de soruşturma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmarbank’ta ölen BDDK üyesine de soruşturma

BAŞBAKAN Yardımcısı Abdüllatif Şener’in bir yıl sonra resmi görüşünü değiştirerek, İmarbank’taki hayali bono ve çifte mevduat olayı dolayısıyla, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkan ve üyelerinin yargılanmasının önünü açan ‘izin’ kararının kapsamı çok geniş çıktı. Şener’in kararının; BDDK’nın kurulduğu 2000 yılından bu yana, İmarbank olayı sürecinde görev yapmış bütün başkan ve üyeleri içerdiği öğrenildi. Başbakan Yardımcısı’nın geçen seneki ‘izin vermeme’ kararını iptal edip görüş değiştirirken, ‘yeni belge ve delil çıkması’ gerekçesine dayandı. Bu kapsamda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; görev süresini tamamlamış eski başkan ve üyelerin yanısıra, halen BDDK üyeliği görevini sürdüren üç üye Kemal Çevik, Nuri Doğulu ve Yusuf Ziya Önder’i de soruşturma kapsamında ifade vermeye davet etti.

Şener’in verdiği izin kapsamında geniş tutulan soruşturma nedeniyle savcılığın, vefat etmiş eski üye Ural Şekerci hakkında da soruşturma evrakı düzenlediğinin ortaya çıkmasının, kurumda ve yakın çevresinde üzüntü yarattığı öğrenildi. BDDK; savcılığın adres ve kimlik bilgilerini sorduğu Şekerci’nin vefat ettiğini bildirdi.

İmarbank olayı dolayısıyla haklarında soruşturma açılan eski ve mevcut BDDK üyelerine gönderilen savcılık yazısında, kanun maddesi anılarak bir suçlama bulunmadığı, ilgililerin ifade vermeye çağrıldığı öğrenildi. Şener’in verdiği izin doğrultusunda soruşturma başlatan savcılığın, önümüzdeki günlerde alınacak ifadelerin ardından, sorumluluk konusunun netleşeceği belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle