GeriEkonomi İller bazında en az fiyat artışı Gaziantep'te oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İller bazında en az fiyat artışı Gaziantep'te oldu

Türkiye genelinde Ağustos ayında tüketici fiyatlarındaki ortalama artış yüzde 2.2 olurken, iller bazında en az fiyat artışı yüzde 1.0 ile Gaziantep’de görüldü.

Yıllık bazda en düşük fiyat artışı ise yüzde 49.5 ile Antalya’da kaydedildi.

DİE’nin seçilmiş bazı iller itibariyle belirlediği tüketici fiyatları endeksine göre, aylık bazda en az fiyat artışının yaşandığı Gaziantep’i yüzde 1.2 ile Samsun, yüzde 1.7 ile İstanbul izledi.

Aynı dönemde, fiyatların en fazla arttığı il ise yüzde 4.9 ile Kayseri oldu. Bu ili yüzde yüzde 3.8 ile Kocaeli, yüzde 2.9 ile Denizli ve Konya izledi.

Ağustos ayı itibariyle son bir yılda tüketici fiyatlarında yüzde 49.5 ile en düşük artış görülen Antalya’yı, yüzde 51.1 ile İzmir, yüzde 52.6 ile de Bursa ve İstanbul’da yaşandı.

Yıllık fiyat artışlarının en yüksek gerçekleştiği il ise yüzde 60.0 ile Zonguldak oldu.

BÖLGELER

Bölgeler itibariyle Ağustos ayında, aylık bazda en az fiyat artışı yaşanan bölge ise yüzde 1.6 ile Karadeniz oldu.

Ağustos’da tüketici fiyatlarındaki artış, Marmara Bölgesi’nde yüzde 1.8, Ege Bölgesi’nde yüzde 2.5, Akdeniz Bölgesi’nde yüzde 3.3, İç Anadolu Bölgesi’nde yüzde 2.7, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 2.5, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de yüzde 2.0 olarak gerçekleşti.

Öte yandan, Ağustos ayı itibarıyla yıllık enflasyon, Ege’de yüzde 52.3, Marmara’da yüzde 52.7, İç Anadolu’da yüzde 53.3, Akdeniz’de yüzde 55.2, Doğu Anadolu’da yüzde 53.3, Karadeniz’de yüzde 54.5, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 55.6 olarak belirlendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle