GeriEkonomi İlk yerli füze yakıtını ürettik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk yerli füze yakıtını ürettik

İlk yerli füze yakıtını ürettik
refid:24766233 ilişkili resim dosyası

Tübitak, şimdiye kadar yurtdışından ithal edilen füze yakıtını yerli imkanlarla üretmeyi basardı.

Füze yakıtının dünyada sadece birkaç gelişmiş ülke tarafından üretildiğini açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Stratejik bir ürün olan füze yakıtı kolay temin edilemiyor. Satan ülkeler bazı şartlar ve kısıtlamalar koyabiliyor. Bu nedenle füze yakıtını yerli olarak üretmemiz çok önemli” dedi. Kurulacak olan yeni tesiste üretim kapasitesi günlük 100 litreye kadar çıkabilecek.

ULUSLARARASI SERTİFİKA ALDI

Savunma sanayinde önemli projelere imza atan TÜBİTAK, milli seyir füzesi, beton delici bomba, akıllı bomba, lazer güdümlü füze dedektörü, füze ve güdüm kitlerinde kullanılan ısıl pilleri yerli olarak geliştirerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kullanımına sundu. Kurum araştırmacıları son olarak dünyada sadece gelişmiş birkaç ülkenin üretebildiği füze yakıtını da yerli imkanlarla geliştirmeyi basardı. Füze yakıtı, TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) araştırmacılarının iki yıllık çalışması sonucu geliştirildi ve enstitünün altyapı imkânları kullanılarak mini pilot tesiste üretilmeye başlandı.Özel reaktörlerde bir dizi kimyasal reaksiyon ile üretilen füze yakıtı, kalite açısından da sınıfı geçerek uluslararası standartlara uygunluk sertifikası aldı.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK

Geliştirilen füze yakıtının dünyada üretilen en iyi füze yakıtlarından birisi olduğunu açıklayan Bakan Ergün, yakıtın yüksek itme gücüne sahip olduğunu söyledi. Ergün, yakıtın yeni geliştirilecek tüm turbojet motorlu füzeler için uygun olduğunu kaydetti. Bakan Ergün, bu tür stratejik ürünler sayesinde savunma sanayinde dışa bağımlılığın azaltılmasının ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

100 litre üretilecek

TÜBİTAK UME’de kurulan mini füze yakıt tesisinin günlük 10 litrelik kapasiteye sahip olduğunu belirten Bakan Ergün, “Şu anda ön üretimi tamamlanan yakıtın seri üretimi için gerekli altyapı hazırlıkları tamamlandı. TÜBİTAK UME bu yeni pilot tesis için fizibilite çalışmasını yaptı. Kurulacak olan yeni tesiste üretim kapasitesi günlük 100 litreye kadar çıkabilecek. Böylece yakıtın litre maliyeti de düşürülmüş olacak” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle