GeriEkonomi İlk yarı kötüydü, yine de iyimseriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk yarı kötüydü, yine de iyimseriz

İlk yarı kötüydü, yine de iyimseriz
refid:4891721 ilişkili resim dosyası

İSO Ekonomik Durum Tespiti Anket Çalışması’na göre 2006’nın ilk yarısı 2005’in ikinci yarısına göre kötü geçti. Bu duruma rağmen ankete katılan sanayiciler, 2006’nın ikinci yarısı için de çok daha umutlu yanıtlar verdi. İSO Başkanı Tanıl Küçük, "Sanayici olarak iyimserliğimiz sürüyor, yılın ikinci yarısı çok iyi yönetilmeli" dedi.

İSTANBUL Sanayi Odası’nın (İSO) Ekonomik Durum Tespit Anketi, 2006 yılının ikinci yarısı için yine iyimser sonuçlar ortaya koydu. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, "Sanayici olarak iyimserliğimiz sürüyor, yılın ikinci yarısı çok iyi yönetilmeli. Biz topu hükümete atmıyoruz, sanayiciler olarak kaliteyi, verimliliği artırıyoruz, maliyetlerimizi düşürüyoruz, teknolojiye yatırım yapıyoruz. Yani üzerimize düşeni yapıyoruz. Hayalci değiliz ama olumlu düşünme yapımızda var. Hep söyledik; Türkiye yapısal refomları yapma konusunda çok zaman kaybetti. Bunu hızla telafi etmeli" dedi. İSO anketinin, 2006’nın ilk yarısı için üretim ve iç satışlar açısından 2005 yılı ikinci yarısına göre daha olumsuz sonuçlar çıkardığını belirten Küçük, "2006 yılı ikinci yarısına yönelik beklentiler ilk yarıya göre daha iyimser çıktı. Ancak istihdamda yine iyimser bir hava yok. Bu konuda artık tek istihdam kapısının sanayi olmadığı düşünülmeli ve diğer alanlarda istihdamın artırılması için çalışmalar yapılmalı" diye konuştu.

İLK YARIDA ÜRETİM OLUMSUZ:

İSO anketine katılan sanayiciler 2006’nın ilk yarısının üretim açısından, 2005 yılının ikinci yarısına göre daha olumsuz geçtiğini belirtiler. Bu dönemde üretimde artış bildirenlerin oranı yüzde 52.6’dan yüzde 43.8’e geriledi, azalış bildirenlerin oranı ise yüzde 27.8’den, yüzde 28.9’a yükseldi. Üretimde azalış eğilimi tüm ölçeklerde hissedildi.

EN KÖTÜ DURUMDAKİ TEKSTİL:

İSO Başkanı Küçük, "2006 yılı ilk döneminde iç satışlarında azalış bildiren işletmeler oranının en yüksek olduğu sektör önceki dönemlerde de olduğu gibi yüzde 56.4 ile yine tekstil sektörü oldu" dedi. Yeni siparişlerde azalış bildiren işletme oranının yüksek olduğu sektörleri de yüzde 52 ile elektrikli makina sanayi, yüzde 48.6 ile tekstil sanayi ve yüzde 30.6 ile giyim sanayi olarak sıralayan Küçük, "Türkiye ekonomisinde önemli yeri olan tekstil ve giyim sanayinin olumsuz gelişmelerle karşı karşıya olduğu görülüyor" diye konuştu. Ankette dış satışlarında artış bildiren işletmelerin oranı geçen yılın ikinci yarısına göre yüzde 46.4’ten yüzde 39.2’ye gerilerken, bu konuda en başarılı sektör yüzde 61.5’le gıda, içki ve tütün sanayi oldu. Dış satışlarında düşüş yaşayan işletmelerin oranı en yüksek olan sektör ise yüzde 47.2 ile yine tekstil sektöründe görüldü.

Her şeye rağmen kárlılık yükseliyor

İSO
Ekonomik Durum Tespit Anketi sonuçlarına göre, kárlılık geçen yılın aynı dönemine göre daha iyi olduğunu bildirenlerin oranı yüzde 28.2’ye yükseldi. Ankete göre, kárlılığın geçen yılın aynı dönemine göre daha iyi olduğunu belirten işletmelerin oranı 2005 ikinci yarıda yüzde 25.3 iken 2006 ilk yarıda yüzde 28.2’ye yükseldi. Kárlılığı aynı kalanların oranı yüzde 17.6’dan 19.1’e çıkarken, kárlılığı düşenlerin oranı yüzde 40.5’ten 37’ye, zarar edenlerin oranı yüzde 16.7’den 15.7’ye geriledi. 2006 ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre kárlılığını artıramamış ya da zarar eden işletmelerin toplamı yüzde 57 olarak açıklandı. Ancak kárlılıkla ilgili göstergelerde 2005 yılı ikinci yarısına göre küçük bir iyileşme olduğu görüldü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle