GeriEkonomi İlk Türkçe isimli oto hazır ucuz Albea 2007’de geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk Türkçe isimli oto hazır ucuz Albea 2007’de geliyor

İlk Türkçe isimli oto hazır ucuz Albea 2007’de geliyor

Türkiye’de üretilip dünyaya ihraç edilecek Türkçe isimli yeni otomobilin hazır olduğunu belirten Fiat Auto İş Geliştirme Grubu Başkanı ve Tofaş CEO’su Alfredo Altavilla, "Yüzlerce isim arasında seçim yapmakta zorlanıyoruz. Aracı, nisan sonunda tanıtacağız" dedi.

Altavilla, Renault Logan’a karşı Türkiye’de üretilecek ucuz Albea’yı da 2007’de piyasaya süreceklerini söyledi.

FIAT Auto İş Geliştirme Grubu Başkanı ve Tofaş CEO’su Alfredo Altavilla, Türkiye’de üretilip dünyaya ihraç edilecek Türkçe isimli yeni otomobilin hazır olduğunu belirterek, "Yüzlerce isim arasında seçim yapmakta zorlanıyoruz. D200 kodlu aracın ismi belli olunca nisan ayı sonunda tanıtacağız" dedi. Altavilla, Renault’un Dacia Logan’ı karşı Türkiye’de üretilecek ucuz Albea’yı ise 2007’de devreye sokacaklarını belirtti.

D200, PUNTO PLATFORMUNDA: İtalyan Fiat’ın 5 yıl aradan sonra yeniden kar etmesini sağlayan Grande Punto dün Türkiye’de düzenlenen bir basın toplantısıyla piyasaya sunuldu. Toplantı sonrasında görüştüğümüz Altavilla, Grande Punto’nun dışında Türkiye’de geliştirilen yeni modeller hakkında da bilgiler verdi. Öncelikli olarak Tofaş tarafından üretilip, Türkçe isim verilecek D200 kodlu yeni model hakkında açıklamalar yapan Altavilla, "D200, Fiat’ın yeni dönemini temsil eden Grande Punto’nun platformu üzerinde üretilecek. Bir çok parçası Grande Punto’dan alınıyor. Sedan bir model olduğu için arka kısmı ve tasarımında değişiklikler var" dedi.

TÜRKÇE İSİMDE BUNALDIK: Yeni modelin prototipinin hazır olduğunu kaydeden Altavilla, "Araç tamamlandı. Fotoğrafları bile hazır. Biz şu anda Türkçe isim konusunda çalışıyoruz. İsmin belirlenmesiyle birlikte yeni modeli Nisan sonu gibi tanıtmayı planlıyoruz" diye konuştu. Türkçe isim konusunda sorularımızı da yanıtlayan Altavilla, "Bu konuda çıkan haberlerden sonra Tofaş’a Türkçe isim önerileri yağıyor. İnanın isim konusunda bunaldık. Avukatlarımız önerilen isimlerin ’isim haklarını’ araştırmaktan başka iş yapamıyorlar" dedi.

SEKSİ BİR İSİM OLACAK: Altavilla şöyle devam etti: ’Şunu söyleyebiliriz, son isim kararı belli olmamakla birlikte nihai karara yaklaştık. Bizim açımızdan önemli olan tüm dünya pazarlarında kolay hatırda kalabilir, anlaşılabilir bir isim bulmak. Bu karara çok yakınız. Son dakika tekliflerine açığız. Türk tarihinden kahramanların isimleri öneriliyor. Ama onun haricinde Türkiye’nin güzel yörelerinin isimleri öneriliyor. Türkiye’de ünlü herkesin tanıdığı insanların ismi öneriler arasında. Aslında fikirler ilginç ve farklı bir yelpazeye yayılıyor. Bizim kararımız henüz netleşmedi ama aynen bizim aracımız gibi çekici, seksi bir isim bulmak istiyoruz."

UCUZ DEĞİL YENİ ARAÇ: Renault Grubu’nun Avrupa’da ucuz otomobil sloganıyla piyasaya sunduğu Dacia Logan’a karşı ucuz Albea üretiminin ise 2007 yılında devreye gireceğini kaydeden Altavilla, "Ucuz kelimesi yanlış. Bu model Albea projesine dayalı ve aynı platformda üretilen yepyeni bir araç olacak" dedi. Altavilla, Fiat olarak Grande Punto ile başlattıkları yeniden yapılanmayı kaliteli, güvenli ve prestijli araçlarla sürdürmek istediklerini belirterek, "Biz ucuz otomobil üretip, güvenlik, teknoloji ve kalitede geriye dönmek istemiyoruz. Ama özellikle Avrupa’da Logan’la birlikte böyle bir pazar doğmuşsa burada da yer almak durumundayız. Bu pazardan pay almaya çalışmamak delilik olurdu" dedi. Aracın maliyetlerini düşürmek için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Altavilla, ancak güvenlik ve kaliteden taviz vermeyeceklerini belirtti.

Grande Punto 21 bin 900 YTL’ye Türkiye’de

FIAT’ın yeni otomobil modeli Grande Punto’nun Türkiye pazarına sunulmasıyla ilgili görüşlerini de belirten Altavilla, İtalya’da geçtiğimiz Eylül ayında satışa sunulan Grande Punto’nun, Türkiye’de beklenilenin altında, 21 bin 900 YTL’den başlayan fiyatlarla satılacağını söyledi. Türkiye’nin Fiat için önemli bir pazar olduğunu dile getiren Altavilla, bu nedenle Tofaş’ın Fiat’tan fiyatlandırma konusunda büyük destek gördüğünü anlattı. Altavilla, benzinli 5 kapılı Grande Punto’nun 22 bin 900 YTL ile 27 bin 900 YTL, dizel motorlu Grande Punto’nun fiyatının ise 26 bin 400 YTL ile 31 bin 400 YTL arasında satışa sunulacağını bildirdi. Amaçlarının Fiat’ı otomobil listelerine dahil etmeyenleri kazanmak olduğunu dile getiren Altavilla, buna göre bir tanıtım ve reklam stratejisi oluşturduklarını anlattı. Kompakt ve spor görünümlü gövdesiyle dikkat çeken Grande Punto, 3 ve 5 kapı seçeneklerine sahip. Grande Punto Türkiye’de 2 benzinli ve 2 multijet dizel motor seçeneği ile satılacak.

Grande Punto ile ’battı’diyenlerden intikam aldık

FİAT Marka Direktörü Luca Demeo da Türkiye’nin Fiat için önemini vurgulayarak, İtalya, Brezilya’dan sonra Türkiye’nin Fiat için 3’üncü önemli pazar haline geldiğini söyledi. Grande Punto ile bir dönüşüm yapmayı planladıklarını belirten Demeo, "Segmentinde lider bir ürün geliştirmek istedik. Kategorisinde bir numara olması için çalıştık. Grande Punto’nun B segmentinde en iyi olduğunu ödüllerle de görüyoruz. Grande Punto ile Fiat geri döndü diyebiliriz" diye konuştu. Grande Punto ile pazardan intikam aldıklarını da belirten Demeo, "Biz 1.5 yıl önce kepenk kapatıyor durumdaydık. Punto ile pazara döndük. Bize, bitti diyenlerden de intikamımızı aldık" dedi.

Kuşları yeni modellerle omuzlarımızdan atıyoruz

TÜRKİYE pazarına sundukları Grande Punto’nun B sınıfında Tofaş için çok önemli olduğunu dile getiren Altavilla, şöyle devam etti: "Grande Punto Tofaş’ın yeni stratejisinin lokomotifi olacak. Yeni bir perde açıyor. Türkiye’de markamızın zayıf olduğunun farkındaydık. Ucuz otomobillerle, kuş ismiyle anılan otomobillerle özdeşleşen bir marka imajımız vardı. Benim amacım, omuzlarımızda geçmişten gelen bu yükü atmak. Marka karlılığı ve imajını geliştirmek şirket karlılığı açısından da önem taşıyordu. Net ve yeni bir stratejimiz var. Pazarın bunu takdir edeceğini umuyoruz." Altavilla, Grande Punto’nun diğer modellerin satışlarına da olumlu katkılar yapacağına inandığını, Grande Punto’yu görmeye gelenlerin otomobil siparişlerini artıracağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle