İlk mağazasını Kahramanmaraş'ta açıyor

Hürriyet Haber
27.05.2011 - 11:44 | Son Güncelleme:

Kot markası Lee Cooper'ın Türkiye üretim ve perakende lisansını satın alan Kipaş Holding, ilk mağazasını Ağustosta açıyor.

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Öksüz, konfeksiyon üretiminde Türkiye'nin en önemli firmalarından biri olduklarını belirterek, 3 yıl içerisinde 200 Lee Cooper mağazası açmayı planladıklarını bildirdi.

Kahramanmaraş'ta tekstil, enerji, tarım ve çimento sektöründe faaliyet gösteren Kipaş Holding, Lee Cooper'ın Türkiye üretim ve perakende lisansını satın aldı.
1998 yılında Bozkurt Mensucat'ı satın alarak konfeksiyon üretimine hız veren firma, dünyanın en önemli markalarına üretim yapmaya devam ediyor.
Kipaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Öksüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kipaş olarak konfeksiyon sektörü ile 13 yıl önce tanıştıklarını ifade ederek, “Bozkurt Mensucat'ı satın aldıktan sonra konfeksiyon bölümünü büyütmek istedik. 2000 yılında Kahramanmaraş'ta Bozkurt'u üretime geçirdik. Bugüne kadar 13 yılda konfeksiyon sektöründe iyi bir yere geldi. Bugün ülkemizin en önemli üreticileri arasında yerini aldı. Tamamıyla ünlü markalara üretim yapıyoruz. Başta İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa ve ABD'ye ihracat gerçekleştiriyoruz” dedi.

Konfeksiyonda belirli bir olgunluğa eriştiklerini ve kendi markalarını yaratma yönünde çalışma içerisine girdiklerini hatırlatan Ahmet Öksüz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belirli bir bilgi birikimi olduktan sonra istedik ki kendi markamız olsun. Burada önümüzde iki seçenek vardı. Ya sıfırdan marka oluşturacaktık ya da bilinen iyi bir markayı alıp onunla yürüyecektik. İlk seçenek öyle kolay değil. Zaman ve maliyet karşınıza çıkıyor. Maliyeti bıraksanız bile çok ciddi zaman durumu var. Dolayısıyla biz ikinci seçeneğe ağırlık verdik. Hazır bir marka ne olur diye düşünmeye başladık. Türkiye'de yaygın olmaması gerekiyordu. Sonra Le Cooper karşımıza çıktı zaten üretim de yapıyorduk. Yaklaşık 6 ay görüşmelerimiz oldu ve sonunda üretim ve perakende konusunda lisans hakkını satın aldık. Marka İngiliz kökenli ve 1908 yılında kurulmuş. Dünyanın birçok ülkesinde var olan bir marka. Türkiye'ye ilk giren yabancı markalardan biri. Tabi iş pazara girmekle olmuyor. Pazarda tutunmak ve büyümek çok önemli. Biz bu projeye profesyonelce el attık. Ayrı bir şirket kurduk ve profesyonelce yönetiyoruz. Çünkü mağazacılık ayrı bir iş. Mutlaka bir sinerji oluşuyor. Bir markanın arkasında üretim olunca mutlaka çok daha iyi oluyor.”

İLK MAĞAZA AĞUSTOSTA AÇILIYOR

Gerekli hazırlıkların devam ettiğini ve ilk mağazayı Ağustos ayında açmayı planladıklarını dile getiren Öksüz, ilk mağazalardan birinin de Kahramanmaraş'ta olacağını ifade etti.

Yıl sonuna kadar 15 mağazayı hizmete açacaklarını vurgulayan Öksüz, “İstanbul, Ankara, Denizli, Gaziantep, Adana, Bursa olmak üzere 2011 yılının sonuna kadar 15 mağazayı hizmete açmış olacağız. Bizim hedefimiz 3 yıl içerisinde 200 mağazayı açarak markayı yaygınlaştırmak istiyoruz. Bunun yanında mağazalarımız hizmete girmesiyle ciddi bir istihdamın da oluşacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

"BÖLGE ÜLKELERE DE AÇILACAĞIZ-

Mağazacılıkta hedeflerinin büyük olduğunun altını çizen Öksüz, “Eğer hedefiniz sınırlı olursa büyümeniz de yeterli olmaz. Şimdi bizim önümüzde Suriye, Irak ve İran gibi pazar var ama sonraki aşamada yapmak istiyoruz. Bu ülkelere de mağazalar açacağız. Zaten biz fabrikamızda dünyanın her yerine ihracat yapıyoruz. Ancak belirli bir süre sonra başta Rusya, Ukrayna, Orta Asya ülkeleri ve belki de Kuzey Afrika'ya açılmayı düşünüyoruz” dedi.

Mağazalarda sadece kot olmayacağını geniş bir ürün yelpazesinin yer alacağını ifade eden Öksüz, şunları söyledi:

“Şu ana kadar yaklaşık 10 milyon dolarlık bir yatırımı öngördük. Ciddi bir istihdama da ulaşacağız. Mağazalarımız 250-300 metrekare olacak ve konsept olarak jean üzerine biraz daha aşmayı düşünüyoruz içerisinde geniş segment olacak. Tişört, ayakkabı, gömlek kemeri her şeyi olacak. Spor giyim üzerine geniş bir ürün yelpazesi sunacağız.”

Mağazaların yüzde 80 oranında kendilerinin çalıştıracağını ve ileride bayilikler vermeyi düşündüklerini kaydeden Öksüz, özellikle büyük şehirlerdeki çok katlı alışveriş mağazalarında yer alacaklarını belirtti.

LOGOSU MARAŞ ASLANI

Kipaş'ın logosunun Maraş Aslanı olduğunu anımsatan Öksüz, “Kurumsallaşmaya büyük önem veriyoruz. İnsanlar bizi artık Maraş Aslanı ile tanıyor. Bir yandan yetiştiğimiz çevrenin değerlerine de önem vermeye çalışıyoruz. Şunu belirtmek isterim ki Maraş Aslanı olarak Lee Cooper'ı uçurmak istiyoruz. Bizim tecrübemiz ve hedeflerimiz bunu başaracak güçte” diye konuştu.

Konfeksiyonda hedeflerinin büyük olduğunu dile getiren Öksüz, şunları kaydetti:

“Bozkurt'ta şu anda hedeflediğimiz 3-4 yıl içerisinde yüzde 50 kapasiteyi Lee Cooper'a ayırmak istiyoruz. Bozkurt'ta şu anda 1200 kişi çalışıyor. Kipaş Holding'te ise 6 bin 500 kişi istihdam etmiş durumdayız. Konfeksiyon emek yoğun bir sektör. Türkiye'de üretmek kolay değil çünkü maliyetler yüksek. Bizim avantajımız ise kumaşı kendimiz yapıyoruz ve İşin devamı oluyor. Bunun paralelinde konfeksiyonda yatırımlarımız devam edecek. Kipaş olarak bundan sonra mevcut alanlarda büyümeye devam edeceğiz. Bir işi yaparken hakkını vermek istiyoruz. Tekstilde belirli bir yere geldik. Çimentoda yeni yatırımlar var. Kağıt sektörüne giriyoruz. Enerjide yatırımlarımız devam ediyor. Bizim için çok önemli. Yeni sektör arayışı içerisinde değiliz ama kendi işimizde daha da büyümek istiyoruz.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı