GeriEkonomi İlk kaydi özel sektör tahvil ihracı yapıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk kaydi özel sektör tahvil ihracı yapıldı

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaydileştirmede ilk kez kaydi olarak özel sektör tahvili ihracı yaptı. MKK, Koç Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş.’ye ait özel sektör tahvilinin kayden ihracını tamamladı.

MKK'dan yapılan açıklamada, Koç Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş.’nin halka arz ettiği 100 milyon YTL nominal değerli ve 2 yıl vadeli özel sektör tahvilinin fiziken basılmadan sadece kaydi ortamda ihracıyla birlikte, tahviller için müşteri ismine saklanma sistemi de başlatıldığı belirtildi.

MKK Genel Müdürü Remzi Özbay, hisse senedi ve fon yatırımcıları gibi tahvil sahibi yatırımcıların da MKK’ya internet ve telefon aracılığıyla hesaplarındaki özel sektör tahvili bakiyeleri ve hareketleri hakkında bilgi alabileceklerini, kendi onayları haricinde işlem yapılma olasılığına karşı hesaplarına blokaj uygulama imkanı bulabileceklerini kaydetti.

Özbay, hisse senedi veya fon varlıkları nedeniyle daha önce MKK’da adlarına hesap açılmış olan yatırımcıların, bilgilenme ve blokaj hizmetlerinden yararlanabilmeleri için yeni bir işlem yapmalarına veya ilave bir prosedüre uymalarına gerek bulunmadığını hatırlattı. Özbay, mevcut MKK sicil numaraları ve şifrelerinin, sistemin kullanımı için yeterli olacağına işaret etti.

Tahvil satın alarak MKK sistemine ilk kez girecek olan yatırımcılarla ilgili olarak Özbay, kısa sürede MKK tarafından bilgilenme kılavuzlarının gönderileceğini ve yeni yatırımcıların bu kılavuzları kullanarak sistemden faydalanabileceklerini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle