GeriEkonomi İlk elektrikli aracı Portekiz Başbakanı aldı, Erdoğan’a eylül ayında teslim edilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk elektrikli aracı Portekiz Başbakanı aldı, Erdoğan’a eylül ayında teslim edilecek

İlk elektrikli aracı Portekiz Başbakanı aldı, Erdoğan’a eylül ayında teslim edilecek
refid:16667443 ilişkili resim dosyası

Dünya liderleri elektrikli otomobil yarışına girdi. Portekiz Başbakanı Jose Socrates, Türkiye’nin ilk elektrik motorlu seri üretim otomobili olan Fluence Z.E.’yi test ederek, “İlk aracı almak isterim” diyen Başbakan Erdoğan’dan hızlı davranarak Nissan’ın Avrupa’da yılın aracı seçilen elektrikli modeli Leaf’i törenle teslim aldı.

DÜNYA otomotiv endüstrisinde yeni bir çağı başlatacak elektrikli araçlar konusunda devlet adamları da yarışa girdi. Avrupa’da pek çok hükümet çevreci ve tasarruflu elektrikli araçların yaygınlaşması için teşvikler vermeye başlarken, hükümet liderleri de bu araçların ilk sahibi olup öncülük yapmak istiyor. Bu yarışta öne geçen Portekiz Başbakanı Jose Socrates, dünyada elektrikli otomobile ilk sahip olan devlet adamı oldu. Oyak Renault tarafından Bursa’da üretilen Türkiye’nin ilk elektrik motorlu seri üretim otomobili olan Fluence Z.E.’yi test ederek, “İlk aracı almak isterim” diyen Başbakan Tayyip Erdoğan’dan hızlı davranan Socrates, Nissan’ın Avrupa’da yılın aracı seçilen elektrikli modeli Leaf’i törenle teslim aldı.
Erdoğan eylülde alacak
Nissan’ın Portekiz Başbakanı Socrates’e Leaf vermesinin ardından, Renault’nun ilk elektrikli Fluence’yi Erdoğan’a teslim etmesi ise eylül ayını bulacak. Bursa’da ön seri üretimi geçtiğimiz ay başlayan Fluence Z.E.’nin seri üretimi ise haziran ayında öngörülen üretim onayı ile başlayacak. Araç eylülde satışa sunulmaya hazır hale gelecek. Renault yetkilileri de eylül ayı gibi ilk aracı törenle Başbakan Erdoğan’a teslim edecek. Renault yetkilileri, ilk aracı Başbakan’a teslim ederek kamuyounda elektrikli otomobiller konusunda bilincin oluşmasına katkı sağlamış olacak.
Teklif bizden
Renault yetkilileri Erdoğan’ın test sürüşüyle ilgili ise şu açıklamayı yaptı: “Test sürüşü teklifi Renault tarafından arz edildi. Kabul, davet ve zamanlama Başbakanlık tarafından bildirildi. Test sürüşünün haricinde 45 dakika süren toplantıda Başbakana elektrik modorlu otomobil teknolojileri ve küresel gelişmeler konusunda briefing verilirken, elektrik motorlu araçların vergi mevzuatının hayata geçirilmesi talebimiz arz edildi.”

Kia’nın iki modeline dünya tasarım ödülü

DÜNYA tasarım ödülü Koreli otomotiv markası Kia’nın oldu. Peter Schreyer tarafından geliştirilen iki kia modeli ‘2011 yılı iF Tasarım Ödülü’nü aldı. 1953’ten  beri her verilen iF ürün tasarım ödülü, dünyanın tasarımda üstün başarı için verilen en önemli ödüllerinden biri kabul ediliyor. 2011 yılı ödüllerinde Kia Motors, hem SUV modeli Sportage, hem de D segment modeli Magentis ile ödül aldı. 

Hyundai, Amerika’da en güvenli araçlara sahip marka seçildi

HYUNDAI, otomotivin anavatanı ABD’de başarısını sürdürüyor. Aralarında Genesis, Sonata, Santa Fe ve ix35 gibi modellerin de bulunduğu Hyundai’nin 9 aracı, IIHS’in (Insurance Institute for Highway Safety’nin gerçekleştirdiği çarpışma testleri ABD’de Hyundai’nin “En Güvenli Araçlara Sahip Marka” olmasını sağladı.

2. el otomobil fırsatları hurriyetoto.com’da


Yorumları Göster
Yorumları Gizle