GeriEkonomi İlk beşe oynayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk beşe oynayacak

Oyakbank Yönetim kurulu Başkanı Caner Öner, Sümerbank ile birleşmenin dün tamamlandığını ifade ederek, ‘‘Bugün artık tek banka olarak faaliyete başladık’’ dedi.

Oyakbank tarafından satın alınan ve Oyakbank Genel Müdürlük binasına dönüştürülen eski Osmanlı Bankası Genel Müdürlüğü binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Oyakbank Yönetim Kurulu Başkanı Öner, Sümerbank'ı satın alan Oyakbank'ın Türkiye'nin 5 büyük bankası arasına girmeyi hedeflediğini söyledi.

Oyakbank'ın geçmişinin yabancı bankaya dayandığını belirten Öner, 6 bankanın toplandığı Sümerbank'la birleşmenin çok zor olduğunu, Sümerbank'ı 4-5 ayda yeniden yapılandırarak birleşmeyi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Oyakbank'ın çok yakında 187'ye ulaşacak şube sayısı ve 2600 personeli ile, büyümeyi hedeflediğini söyledi. Öner,‘‘ Kendisi milli, vizyonu global, hizmeti çağdaş bir banka yaratmayı hedefliyoruz’’ dedi. Oyakbank'ın Eylül sonu itibariyle Türkiye'de bankacılık sıralamasında 13-14'üncü sırada olduğunu belirten Öner, Sümerbank'ı düşük maliyetle ve sıfır yükle satın aldıklarını söyledi.

KREDİ VERECEĞİZ

Oyakbank Genel Müdürü Mehmet Özdeniz de, Oyakbank'ın sermaye yeterlilik oranının yüzde 59, takipteki alacaklarının sıfır olduğunu hatırlatarak, likit durumda olan bankanın daha çok kredi vereceğini belirtti. Geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında Türkiye'deki taşıt kredilerinin yüzde 65'ini Oyakbank'ın verdiğini belirten Özdeniz, takipteki alacakları için gerekli karşılıkları ayırdıklarını ve riskli kişilere kredi vermemeyi tercih ettiklerini vurguladı.

Özdeniz, ‘‘Oyakbank'ın özel emeklilik konusunda 40 yıllık tecrübesi var bu tecrübeyi bireysel emeklilik alanında kullanmak istiyoruz’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle