GeriEkonomi Ilıcak'a 10 bin tüketici davası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ilıcak'a 10 bin tüketici davası

Vaadettiği 50 bin televizyonu ve 135 bin yemek takımı vermeyen Akşam Gazetesi'nin eski sahibi Mehmet Ali Ilıcak hakkında Türkiye genelinde açılan dava sayısı 10 bini aştı.

Okurlarına vaad ettikleri 135 bin yemek takımı ve 50 bin televizyonu veremediği için Sanayi Bakanlığı'nın ‘‘dolandırıcılık’’ suçuyla hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunduğu Akşam Gazetesi'nin eski sahibi Mehmet Ali Ilıcak'a dava yağıyor. Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Mehmet Sevim, Türkiye genelinde Ilıcaklar hakkında açılan tüketici davası sayısının 10 bini aştığını açıkladı.

Hürriyet Tüketici Köşesi tarafından da gündeme getirildikten sonra haklarında açılan onbinlerce davayı tek tek kaybederek hüküm giymeye başlayan Ilıcaklar, Ankara 29'ncu Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından da 1 milyar lira tazminat ödemeye mahkum oldular. Ana-oğul Ilıcaklar'ın her gün onlarca davadan hüküm giymelerine rağmen, bu konuda kendilerini savunmak yerine haklarındaki yazılara küfürle karşılık vermeleri dikkat çekiyor.

Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, ‘‘Hile ve desiselerle okurlarını aldatıp haksız çıkar elde etmekle’’ suçladığı Akşam Gazetesi yazarı Mehmet Ali Ilıcak hakkındaki tüketici davalarının büyük bölümünün tüketici lehinde sonuçlandığı belirten Mehmet Sevim, açılan dava sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

FAİZİYLE ÖDENECEK

Akşam Gazetesi'nden televizyon ve yemek takımlarını alamayan okurların Asliye Ticaret Mahkemeleri'nde açtıkları davalar sonucu, Ilıcakzedeler, mağduriyetlerini giderme imkanına kavuştular. Bu davalarla ilgili olarak bir karar veren Yargıtay, verilmeyen ürünlerin bedelinin faiziyle birlikte okurlara ödenmesine karar verdi. Böylece, Yargıtay'ın bu kararı emsal gösterilerek açılan davalarda, Ilıcaklar dolandırdıkları okurlarına verdikleri zararı faiziyle ödemeye mahkum oluyorlar.

Dava için bir dilekçe yeterli

Akşam Gazetesi'nin mağdur ettiği kişiler, haklarını alabilmek için bir dilekçe ile ticaret mahkemelerine, ticaret mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise asliye hukuk mahkemelerinde dava açabiliyorlar. Avukat tutmaya gerek olmayan bu davalar için Tüketiciyi Koruma Derneği de Ilıcakzedeler için seferber oldu. Ilıcakzedeler, Derneğin (0216) 349 85 10, (0216) 414 34 52 ve (0216) 414 89 93 numaralı telefonlarından yardım alabiliyorlar.

Neden dışarıda?

Akşam Gazetesi eski sahipleri Mehmet Ali ve Nazlı Ilıcak'ın, onbinlerce okurunu dolandırmaları konusuna Hürriyet Gazetesi yazarı Emin Çölaşan da bir süredir köşesinde yer veriyor. Okurlarına vaadettiği buzdolaplarını vermediği için Yeni Günaydın Gazetesi sahibi Mehmet Saruhan'ın bugün hapiste olduğunu hatırlatan Çölaşan, önceki günkü yazısında, ‘‘Peki Mehmet Ali'nin ondan farkı ne?’’ sorusunu sordu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle