GeriEkonomi İlaçta 54.5 milyar Euro’ya Avrupa devi doğuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlaçta 54.5 milyar Euro’ya Avrupa devi doğuyor

FRANSIZ-Alman ilaç grubu Aventis rakibi Sanofi’nin, dünyanın üçüncü büyük ilaç grubunu yaratacak teklifini sonunda kabul etti.

Şubat ayı içerisinde Aventis’e 47.8 milyar Euroluk bir teklif sunan ve ret cevabı alan Sanofi, hisse başına yüzde 14’lük bir artış içeren ve toplamda 54.5 Euro’yu bulan yeni bir öneri getirmişti. Pazar günü konuyu görüşen Aventis yönetimi, 13 kabul oyuna karşı 2 ret ve 1 çekimser oyla teklifi kabul etti. Bu evlilik hissedarlardan da onay gördüğü takdirde Sanofi-Aventis adını alacak yeni şirket, ABD’den Pfizer ve İngiltere’den Glaxo Smith Kline’in ardından dünyanın üçüncü büyük ilaç grubu olacak. Şirketin başına halen Sanofi’nin CEO’luğunu yürüten Jean-Francois Dehecq geçerken, yönetim kurulu Başkan dışında 8’i Sanofi, 8’i de Aventis’ten olmak üzere 16 kişiden oluşacak. Gruplar şirket içi komitelerde de eşit oranda temsil edilecek. Yıllık 2 milyon Euro ücret karşılığı Aventis Başkanlığını yürüten Igor Landau’nun da 24 milyon Euroluk tazminat karşılığı görevden ayrılması bekleniyor.

Öte yandan bu birleşmeye ülkenin ulusal çıkarlarını öne sürerek açıkça destek veren Fransız hükümeti karar sonrası memnuniyetini belirten açıklamalarda bulundu. Başbakan Jean-Pierre Raffarin ve Sağlık Bakanı Philippe Douste-Blazy birleşmenin taşıdığı stratejik öneme vurgu yaparak bunun hem Fransa hem de AB açısından iyi haber olduğunu belirttiler. Konuyla ilgili en çarpıcı yorum ise Fransa Sanayi Bakanı Patrick Devedjian’dan geldi. Bakan yaptığı açıklamada hükümetlerinin Sanofi’nin teklifini açıkça desteklemesine rağmen süreç boyunca yasalara aykırı bir tutum sergilemediklerini savunarak, ‘Bir futbol maçını izlerken ya bir takımı tutarsınız ya da diğerini, ama bir maçı hiçbir zaman hakemi desteklemek için izlemezsiniz’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle