GeriEkonomi İlaca ilk patent tamam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlaca ilk patent tamam

Türkiye'de ilk ilaç patenti, bir İngiliz firmasının mide ve bağırsak bozukluklarına karşı geliştirdiği ilaç için geçtiğimiz hafta verildi. Bu belge, Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana patent verildiği halde, ilaçta patent korumasını kabul etmeyen Türkiye'deki ilk ilaç patenti olması nedeniyle tarihi nitelik taşıyor.

Türk Patent Enstitüsü (TPE), 1879 yılından bu yana ilaçta patent kabul etmeyen Türkiye'deki ilk ilaç patentini Reckitt-Colman Products Ltd'nin başvurusu üzerine verdi. Ağızdan kullanılacak bu ilaç için verilen patent belgesi, 7 yıl koruma süresi içeriyor. Talep üzerine ayrıntılı inceleme yapıldığında, koruma süresi 20 yıla çıkabilecek.

Türkiye'nin AB'ye karşı en önemli yükümlülükleri arasında gösterilen ‘ilaçta patent koruması', uluslarassı anlaşmalar uyarınca 1 Ocak 1999'da başladı. İlaçta patente muhalefet eden firmala, sürenin uzatılması yönünde girişimlerde bulunmuş ancak başarılı olamamışlardı.

TPE, 1 Ocak'ta başlayan ilaçta patent koruması için, başvurusu daha önce yapılan bin 128 ilaç patentinden 227'sinin patentle korunabileceğini belirledi. Bu başvurulardan 57'si ABD, 35'i Almanya, 30'u İsviçre, 21'i İngiltere, 21'i İsveç, 18'i ise Fransa'ya ait. Türkiye'den ise sadece bir adet ilaç patent ile korumaya hak kazandı.

TPE Başkanı Uğur Yalçıner, ilaçta patent korumasının piyasadaki ilaçlar için değil, buluşu yeni yapılmış ve yeni üretilecek ilaçlar için sözkonusu olduğunu vurguladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle