GeriEkonomi İlaç zammına özel denetim geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlaç zammına özel denetim geliyor

Sağlık Bakanı Özsoy, ilaçta ‘‘rekabet ve ucuzluk’’ yaratmak için İlaç Fiyat Kararnamesini yürürlüğe koyacaklarını bildirdi. Özsoy, ‘‘Bu uygulama ile firmalar yüzde 15 kâr oranını geçmemek kaydıyla yıl içinde serbest rekabet koşullarına göre istedikleri zamları yapabilecekler’’ dedi.

Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy, ilaç zammı onaylanmadan bazı firmaların ilaca zam yapmasının kabul edilemez bir yanlış olduğunu belirterek, ‘‘Konuyu soruşturuyoruz. Sorumluları cezalandırılacak’’ dedi.

İlaç işverenleri uzun süredir gündeme getirdikleri ilaç zammı talebini Sağlık Bakanlığı'na ulaştırınca, bazı firmalar istenen bu zamları Bakanlık onaylamış gibi kimi ürünlerine zammı yürürlüğe koymuştu. Onaysız keyfi zamma, Türk Eczacıları Birliği ve il eczacı odaları ile eczacılar büyük tepki gösterdi. Hürriyet, onaylanmadığı için açıklanmayan, ancak vatandaşa yansıtılan bazı ilaçların fiyat kupürlerinin değiştiğini saptadı.

Türkiye İlaç Sanayicileri Derneği Genel Başkanı Cengiz Celayir, Bakanlık'tan yüzde 20'ye ulaşan zam istediklerini doğrulayarak, ‘‘Ancak, Bakanlık henüz onaylamadı ve zamlar resmiyet kazanmadı. Ancak, kimi ilaç firmalarının depolara istenen zam oranları alınmış gibi anons yaptıklarını duyduk. Ancak, bunlar geçersizdir, hukuk dışıdır’’ dedi. Kendilerinden habersiz zamları farkeden eczacı odaları da Sağlık Bakanlığı'na başvurarak yapılan zam oranının bildirilmesini istediler.

Bakan Özsoy, ilaçta ‘rekabet ve ucuzluk’ yaratmak için 1984'te çıkarılan ancak kısa bir süre uygulandıktan sonra vazgeçilen İlaç Fiyat Kararnamesini yeniden yürürlüğe koyacaklarını bildirdi. Bakanlığı ilaç fiyatı belirler konumdan çıkarmak isdediklerini kaydeden Özsoy, ‘‘Bu uygulama ile firmalar, yüzde 15 kar oranını geçmemek kaydıyla yıl içinde serbest rekabet koşullarına göre istedikleri zamları yapabilecekler’’ dedi.

Özsoy, firmaların zam almak için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve diğer ilgili bakanlara başvurduklarını anlatarak şunları söyledi:

‘‘Bilançolarını inceledim, büyük çoğunluğunun zarar ettiğini görünce, 8 bin 240 kalem ilaçtan, yüzde 60'ını oluşturan yaklaşık 5 bin kalem ilaca zam onayı verdim. Zam için Ekonomik Kurul'un onayı var. Yüzde 40 zam istediler biz yüzde 5-20 zam verdik, ortalaması da yüzde 10-11'i geçmez.’’

Özsoy: İlaç fiyatları enflasyonu azdırıyor

İlacın en büyük müşterisinin yüzde 75'lik payla kamu olduğunu anımsatan Sağlık Bakanı İbrahim Özsoy, ‘‘İlaca yapılan zamlar enflasyonu azdırıyor, devlet bütçesine yük getiriyor’’ dedi. Özsoy, ‘rekabet ve ucuzluk’ için aldıkları öteki önlemleri şöyle sıraladı:

Firmaların, iskonto oranlarını düşürmesi, reklam ve promosyon giderini kısması için hazırlanan tebliğ yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

Mayıs'ta üniversiteler, SSK, Maliye, İlaç firmaları ve meslek örgütleri katılımı ile İlaç Fiyat Kararnamesinin yürürlüğü için bir toplantı yapılacak. İlaç fiyatlarını 3-5 ayda bir Bakanlığın belirlemesi yerine, kararname gereği serbest piyasa koşulları rekabet kurallarına göre belirlenecek.

İlaç hammaddesi yerli sanayiden sağlanacak, ithal yoluyla dövize bağımlılık kırılacak. Yabancı firmalar lehine haksız rekabet giderilecek.Yorumları Göster
Yorumları Gizle