GeriEkonomi İlaç şirketinin rüşvet iddiası araştırılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlaç şirketinin rüşvet iddiası araştırılacak

İlaç şirketinin rüşvet iddiası araştırılacak

Sağlık Bakanlığı bir ilaç şirketinin Türkiye'de rüşvet dağıtarak iş aldığı iddialarının ihbar olarak kabul edildiğini ve inceleme başlatıldığını belirtti. Novartis Türkiye konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada şirket ismi belirtilmedi,ancak Reuters bu hafta isimsiz bir ihbarcının İsviçre merkezli ilaç şirketi Novartis'i bir danışmanlık şirketi üzerinden Türkiye'de rüşvet dağıtarak toplam 85 milyon dolar değerinde yeni iş ve rekabet avantajı sağlamak ile suçladığını bildirmişti.

Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada, "Basına yansıyan söz konusu iddialar ihbar olarak kabul edilmiş olup, bakanlığımız denetim elemanları marifetiyle büyük bir titizlik ve hassasiyetle incelenip, soruşturulacaktır. İnceleme sonucunda herhangi bir suistimalin tespit edilmesi halinde gerekli idari ve adli işlemler derhal yapılacaktır" denildi.   

NOVARTİS TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Novartis Türkiye, konuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Novartis Türkiye ile ilgili iddialar asılsız ve eski bir şikayete dayanıyor. Çalışma Bakanlığı’nın 2014’teki soruşturmasında iddiaların asılsız olduğu sonucuna varıldı” denildi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle