İlaç kullanımına AB uyumu geliyor

Hürriyet Haber
02.04.2004 - 01:43 | Son Güncelleme:

Sağlık Bakanlığı, ilaçların kullanımında ortaya çıkan zararlı ve istenmedik etkileri sıkı takibe alıyor. Bu çerçevede, ilaç firmaları, ilaçların kutu ve kullanım kılavuzlarına ilacın olumsuz etkilerinin 24 saat bildirileceği telefon, faks, e-posta gibi erişim bilgileri koyacak.

Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde, ‘Beşeri Tıbbi Ürünlerin Güvenliliğinin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Hakkında Yönetmelik’ taslağı hazırladı. Taslağa göre yönetmelik, güvenli ilaç kullanımının sağlanması için zararlı ve istenmeyen (advers) etkilerin sistematik şekilde izlenmesi, bu konuda bilgi toplanması, kayıt altına alınması, değerlendirilmesi, arşivlenmesi, ilgililer arasında iletişim ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamakla ilgili esas ve usulleri belirleyecek.

Tedavi dozu veya aşırı doz nedeniyle anne karnındaki bebekte anormallik riski oluşması nedeniyle sonlandırılan veya sürdürülmesine karar verilen gebelikler, gebelik boyunca ve gebeliğin sonuçları açısından izlenecek.

Sağlık personeli de, hastalarda ilaç kullanımına bağlı ortaya çıkan ters etkileri bakanlığa bildirecek. Eczane ve muayenehane gibi diğer sağlık hizmeti sunulan yerlerde saptanan olumsuz etkiler, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Kalite Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türk İlaç Advers Etkilerini İzleme ve Değerlendirme Merkezi’ne (TADMER) doğrudan bildirilecek.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı