GeriEkonomi İktisat, kayıp tabloların peşine düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İktisat, kayıp tabloların peşine düştü

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kapsamında bulunan İktisat Bankası, kayıp 86 tablo ve İznik Çinileri için eski patronu Erol Aksoy'un peşine düştü. Banka avukatları Aksoy'un tabloları İsviçre'deki bankasına götürdüğü iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na tarafından el konulan İktisat Bankası'nın avukatları, bankanın eski sahibi Erol Aksoy'u banka kolleksiyonlarında bulunan yüzlerce tarihi eser ve tabloyu zimmetine geçirdiği iddiasıyla Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet etti.

Fon'daki bankanın avukatları Nevin Akkuş Yıldız ve Filiz Güler tarafından 21 Eylül 2001 günü yapılan suç duyurusunda, ‘‘banka kayıtlarında yeralan çok sayıda tablo ve sanat eserinin bankada bulunmadığının’’ tespit edildiği vurgulandı. Başvuruda, bankanın demirbaşına kayıtlı bulunan ve banka kayıtlarına göre 8 milyon 113 bin 79 dolar değerinde olan 323 adet tablodan 86'sının bulunamadığı, bunların bir kısmının Erol Aksoy tarafından Cenevre'de ortağı olduğu Banque Internationale de Commerce'e götürüldüğü ileri sürüldü.

Aynı suç duyurusunda, İktisat Bankası'nda bulunması gereken 4 milyon 235 bin 847 dolar değerinde olan ve içlerinde İznik Çinileri'nin de bulunduğu 104 adet tarihi sanat eserinden 78'inin de kayıp olduğu vurgulandı.

ÇELİŞKİLİ CEVAPLAR

Erol Aksoy'un, bankanın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devrinden bu yana banka tarafından kendisine yapılan tüm çağrılara ve gönderilen ihtarnamelere, ‘‘çelişkili’’ cevaplar verdiği bildirilirken, bankanın kayıp tablolardan uğradığı zararın en az 2 milyon 856 bin 354, tarihi eserlerden ise 4 milyon 147 bin 647 dolar zarara uğradığı kaydedildi.

Bu arada orijinal zannedilen bazı önemli tabloların ‘sahte’ olduğu, bazılarının değiştirildiği, çok değerli bazı sanat eserlerine ise, 10 ile 1.500 dolar arasında değer biçildiği anlaşıldı. Suç duyurusunda Erol Aksoy'un bankaya yeni yönetimin talebinden sonra maddi değeri olmayan bazı tablolar gönderdiği kaydedilirken, ‘‘Bu durum Erol Aksoy'un sanat anlayışına ve hayatının olagan akışına aykırıdır. Dolayısıyla zimmete geçirme fiilinin açığa çıkmasını engellemek için bazı tablolar hileli şekilde değiştirilmiştir’’ denildi.

HAPİS İSTENİYOR

Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na geçtiğimiz 21 Eylül günü yapılan ancak bugüne kadar bir işlem yapılmayan suç duyurusunda, Erol Aksoy'a ‘‘bankayı aldatmaya çalıştığı’’ için hapis cezasının yanısıra bankanın uğradığı zararın üç katı kadar ağır para cezası verilmesi istendi. Banka, Erol Aksoy'dan kayıp tablolar ve sanat eserleri için faizler hariç olmak üzere 7 milyon 4 bin 1 dolar talep ediyor.

Kaplumbağa Terbiyecisi de gitti mi?

Erol Aksoy döneminde İktisat Bankası koleksiyonuna dahil olan en önemli eserlerden biri de 1842-1910 yılları arasında yaşayan ünlü arkeolag ve ressam Osman Hamdi Bey'in ‘‘Kaplumbağa Terbiyecisi’’ adlı tablosuydu. İktisat Bankası'nın Erol Aksoy hakkında suç duyurusunda bulunduğu zimmete geçirilen tablolar arasında, bu eserin de bulunup bulunmadığı merak ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle