GeriEkonomi İktidardan, Ziraat Bankası'na sert tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  58
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İktidardan, Ziraat Bankası'na sert tepki

İktidardan, Ziraat Bankası'na sert tepki
refid:23598872 ilişkili resim dosyası

700 milyonluk batık kredi ile meclis gündemine gelen Ziraat Bankası'nı hem iktidar hem muhalefet vekilleri topa tuttu.

ayalp@hurriyet.com.tr

Ziraat Bankası'nın Ora İstanbul Alışveriş Merkezi’ne verdiği 270 milyon Euro'luk kredi, hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerinin tepkisine neden oldu. Vekiller, Ziraat Bankası Yönetimine, "Şirkete önce Garanti Bankası 160 milyon avro kredi vermiş, ödeyemeyeceğini anlayınca ilave teminatlar istemişler. Onlar da Zirat Bankası'na başvurmuşlar. gelmişler. Hiç mi sormadınız niye yarıda kaldınız, niye bize gelmediniz. Üstüne üstlük kredi tutarını 270 milyon Euro'ya çıkarmışsınız. Faizini de komisyon ücretini de düşürmüşsünüz" tepkisini gösterdiler.  

Ora Grup'un Ziraat Bankası'ndan kullandığı ve ödeyemediği 270 milyon Euroluk kredi, TBMM KİT Komisyonu'nda gündeme geldi. Ziraat Bankası yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdür yardımcılarının da hazır bulunduğu Ziraat Bankası yönetimi, hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerinin soru ve değerlendirmeleriyle zor anlar yaşadı.

CHP Milletvekili Kamer Genç, "270 milyon Euro kredi verirken tenimat aramadınız mı" diye sorarken, Aykut Erdoğdu, "Ziraat Bankası bu krediyi verirken iki ayrı istihbarat raporu hazırlanmış. Birinci raporda projenin fizbl olmadığı, dolayısıyla kredi verilmemesi gerektiğini belirtilmiş. Ama bundan 4 ay sonra hazırlanan ikinci raporda ise varsayımlar değiştirilerek, proje fizbl'dır, denilmiş.

Cumhuriyet tarihinin en yüksek batık kredisi. Ne zaman bilgi istesek, bankacılık sırrı, deniyor. Oysa KİT komisyonu olarak kamu bankalarını denetleme görevimiz var. Eğer bu bilgiler daha önce verilmiş olsaydı, böyle bir batık olmayacaktı. Sayıştay'ı da uyarıyorum. Bu noktaya gelene kadar sesinizi çıkarmadınız, şimdi 25 sayfa rapor hazırlamışsınız. Bu bilgiler bize kadar geldiyse, mutlaka size de gelmiştir" dedi.

"700 MİLYONU VERİRKEN HİÇ Mİ SORMADINIZ"

Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç da Garanti Bankasının, firmanın ilave kredi istemesi üzerine hem teminat hem de sermaye artırımı istediğini anımsattı. Domaç,” Başka bir bankadan gelmiş firmaya kredi verirken sormadınız mı niye yarıda kaldınız niye bize geldiniz diye.İstanbul Bayrampaşa’da o kadar çok AVM var ki bunun fizbl olmayacağını orayı gören herkes anlar. Bölgenin ekonomik durumu, sosyal yaşam biçimi, GSMH’den aldığı pay belli. Hele ki AVM’lerin zarar etmeye başladığı bir yıl olan 2010 yılında sonunda verilmiş. Görünen o ki iyi hesap yapılmamış, yeterli teminat alınmamış “ diye konuştu.

Tüm bu eleştirilerden sonra söz alan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise şirketin ilk olarak 2007’de bir bankadan 160 milyon Euro kredi kullandığını ancak, proje değişikliği nedeniyle çıkan anlaşmazlık üzerine yeni banka arayışına girdiğini belirterek Ekim 2010’da bu kredinin Ziraat Bankasına transfer edildiğini söyledi.

Kredi miktarının 270 milyon Euro’ya çıktığını. 3 yıl ödemesiz 12 yıl vadeli verildiğini ifade eden Aydın, faizinin ise Euro üzerinden yüzde 4 olduğunu ifade etti.
Hüseyin Aydın, firmadan 450 kişinin 55 milyon Euro’luk alacağı bulunduğunu, firmanın iflas erteleme davası açtığını ve duruşmanın da 9 Temmuzda yapılacağı bilgisini verdi. Her şeye rağmen İstanbul gibi bir yerde böyle bir projenin orta veya uzun vadede kendisine geri ödeyeceğine inandığını belirten Aydın, “ Bu alacağın tahsilâtı konusunda her şeye rağmen pozitif düşünüyorum. İyi yönetim olursa tahsil edilebilir” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle