İkinci modelle 110 bin kapasite

Hürriyet Haber
25.10.2015 - 21:39 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE’de fabrikası olmasına rağmen uzun süredir düşük kapasitede, sessizce faaliyet göstereren Honda, yeni nesil Civic Sedan’la birlikte atağa kalkmaya hazırlanıyor.

Yeni modelle birlikte Honda Türkiye, bir yandan ikinci vardiya ile 50 binlik kapasiteyi doldurmayı, diğer yandan üretimde ikinci modeli isteyerek rekabete geri dönmeyi hedefliyor. Kısa süre önce ABD versiyonu tanıtılan yeni nesil Civic Sedan’ın, Gebze’deki hazırlıkları devam ediyor. Yeni Civic Sedan’ın üretileceği 9 fabrikadan biri olan Gebze tesisi, aracı 2016’nın ortasında bantlardan indirmeye başlayacak. Avrupa’da bazı pazarların yanı sıra Ortadoğu, Rusya ve bazı Afrika pazarlarına ihraç edilmesi planlanan yeni nesil Civic Sedan, aynı zamanda Avrupa piyasasından çekilen Accord’un da yerini dolduracak. Çünkü boyutları açısından, bu araca bir hayli yakın. Yeni nesil Civic Sedan ile çok iddialı olduklarını, özellikle de 1.6 litre dizel motor ve otomatik şanzıman seçeneğinin Türkiye pazarı için geliştirildiğini belirten Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki, “Sedan model 9 ülkede birden üretilecek. Ancak 4 farklı motor seçeneğiyle (1.6 lt, 1.5 lt turbo, 1.8 lt benzinli ve 1.6 ltre dizel) üretim, tüm dünyada sadece Türkiye’de olacak. Dizel motor ve otomatik şanzımanlısını sadece biz üreteceğiz” dedi.

400 YENİ İSTİHDAM

Bu seçeneğin, Avrupa ve bazı başka pazarlarda da beğenilebileceğini belirten Yamasaki, “Böylece 50 binlik üretim kapasitemizin tamamına yakınını doldurmayı planlıyoruz. 24 binini iç pazarda satıp, yaklaşık 10 bin adedini de ihraç etmeyi öngörüyoruz. Şayet bu kapasiteyi başarıyla doldurursak, ikinci modelle 110 binlik kapasiteyi de harekete geçirebiliriz” diye konuştu. Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer ise tek vardiyada ancak 25 bin adetlik kapasiteye ulaşabildiklerini, bu nedenle yeni Civic sonrası ikinci vardiyaya geçmeyi planladıklarını söyledi. “Maliyetleri iyi bir seviyeye çekmek için uğraşıyoruz. O zaman da 50 binlik kapasiteyi dolduracağımıza inanıyorum. Bunu yapınca da, Japonya’ya gidip ikinci projeyi isteyebiliriz” diyen Sümer, ikinci vardiya ile birlikte 2016’da en az 400 kişi daha istihdam ederek 1200 kişilik istihdama ulaşacaklarını belirtti.

Jazz büyüyüp geldi

Honda’nın küçük sınıftaki modeli Jazz, yeni nesliyle geri döndü. 57 bin 650 ile 69 bin 150 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan araç, eskisine göre büyüyen boyutlarıyla dikkat çekiyor. Dream, Premium ve Elegance olmak üzere üç farklı donanım seçeneği bulunan araç, 1.3 lt 102 HP’lik tek motor seçeneğine sahip. CVT otomatik vites seçeneği de bulunan Jazz, bu kombinasyonla fabrika verilerine göre 100 km’de 4.8 lt yakıt tüketiyor. Yeni nesil Jazz ile bir süredir olmadıkları B segmentine yeniden giriş yaptıklarını ifade eden Sümer, yıl sonuna kadar 300 adet Jazz satacaklarını, 2016 hedeflerininse kurlara bağlı olarak 1000 adet ve üzeri olduğunu söyledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı