GeriEkonomi İki ülkenin direnç testi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki ülkenin direnç testi

İki ülkenin direnç testi
refid:23545266 ilişkili resim dosyası

Türkiye Taksim Gezi Parkı eylemleriyle gündeme gelirken, bu protestoların bir benzeri Brezilya’da başladı. Bir tarafta sosyal beklentiler, bir tarafta ise ekonomik beklentiler vardı. İki spor organizasyonuna ev sahipliği yapacak Brezilyalıların hedefinde 10 cent’lik otobüs zammı varken, Türkiye’de ise Gezi Parkı ve orantısız polis şiddetine karşı halk sokaktaydı. İşte iki ülke arasındaki sosyal ve ekonomik benzerlikler.

Taksim ‘Gezi Parkı’yla başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan eylemlerin benzeri Brezilya’da başladı. Türkiye’de polis şiddetine karşı protestolara dönüşen olaylar Brezilya’da tamamen ekonomik nedenlerle ortaya çıktı. Son dönemlerde bir çok alanda benzerlik gösteren iki ülkede gençlerin sokağa dökülmesi de aynı tarihlere denk geldi. Zaman zaman iki ülke gençleri eylemlerde birbirlerine de gönderme yaptı. Brezilyalılar metro ve otobüs ücretlerine yapılan 10 centlik zam için sokağa dökülürken, Türk gençleri Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmemesi için eylem yaptı.

15 MİLYAR DOLAR İSYANI

Brezilya’da gençler metro ve otobüs biletlerine yapılan zamdan sonra hükümetin harcamalarını da protesto etmek için sokağa döküldü. Hedefte 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları için yapılan 15 milyar dolarlık harcama vardı. Ancak burada da sokağa inen gençlere polis, orantısız güç kullanınca eylemler tüm ülkeye yayıldı. Brezilya’da aşırı güç kullanmakla suçlanan polis de Türkiye’deki gibi bir süre eylemler sırasında kalabalığa müdahale etmedi. Güvenlik yetkilileri ise daha sonraki açıklamalarında polisin eylemler sırasında plastik mermi taşımayacağını açıkladı. Devlet Başkanı’nın yatıştırıcı açıklamalarına rağmen Spor Bakanı Aldo Rebelo, protestocuların Dünya Kupası’nı “sabote etmesine” izin vermeyeceklerini söyledi.


İki ülkenin direnç testi


OLİMPİYAT YATIRIMLARI


Brezilya, Dünya Kupası ve Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için geri sayıma başlarken, Türkiye’de 2020 Olimpiyatları için en iddialı ülkeler arasında yer alıyor. Ancak Türk gençleri olimpiyatlara karşı değil, destek veriyor. İstanbul’un oyunlara ev sahipliği yapması durumunda ise 7 yıl içinde 30 milyar dolarlık yatırım yapılması bekleniyor.

Ekonomik paralellik bulunuyor

Brezilya ve Türkiye son yıllarda gelişmekte olan ülkeler içerisinde sık sık birlikte anılan iki ülke konumunda. İki ülkenin büyüklükleri farklı olsa da, son 10 yıldaki gelişmelerimizde paralellikler var. Son dönemde parlaklığını bazı sorunlar nedeniyle kaybeden Brezilya’da bir dizi yatırım planı hayata geçiriliyor. Türkiye’de 2001 krizi sonrası, Brezilya’da ise 2002 krizi sonrası iktidar değişiklikleri oldu. Tüm bu gelişmelerden sonra ekonomik büyümede ciddi paralellikler gözlendi. Özellikle işsizlik rakamlarının düşmesi ve ihracat oranlarındaki artışlar bu benzerlik de başı çekti.

2.7 milyar dolarlık ticaret

2012 yılında Brezilya’ya ihracatımız yüzde 13,6 artış ile 1 milyar dolar, ithalatımız ise yüzde 14.7 azalarak 1.7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Son dönemlerde iki ülke işadamları arasında yapılan çalışmalar ve bakanların ziyaretleri ülkeler arasındaki ticaret hacminin artmasında ve Türkiye açısından ekside olan dengenin düzeltilmesinde önemli rol oynayamaya başladı. Büyük ve gelişmiş tarım, madencilik, üretim ve hizmetler sektörlerine sahip olan Brezilya ekonomisi, tüm diğer Güney Amerika ülkelerinden ileride ve varlığını dünya pazarlarına doğru genişletmekte.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle