GeriEkonomi İki kardeşi Libya’dan dönünce rahatladı bankaları uyardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  50
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki kardeşi Libya’dan dönünce rahatladı bankaları uyardı

İki kardeşi Libya’dan dönünce rahatladı bankaları uyardı
refid:17095255 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın iki kardeşi de Libya’da iş sahibi çıktı.

Çağlayan, müteahhitlere taşeron olarak alüminyum doğrama işi yapan kardeşlerinin geçen hafta olaylar patladığında Libya’da olduklarını ve tarifeli uçakla önceki gün Türkiye’ye döndüklerini açıkladı. Libya’da işleri duran işadamlarının kredi borçları konusunda bankaları uyaran Çağlayan, “Onlarla ilgili Türk bankacılık sistemi de bir sınavdan geçecek” dedi.

2 kardeşim oradaydı

Kardeşlerinin Libya’da şantiyeleri gezdiğini söyleyen Çağlayan, şöyle konuştu: “Kardeşlerim Şenel ve Uğur, son bir yıldır Libya’da iş yapıyorlardı. Taşeron vaziyetinde çalışırlar. Şantiyeler durunca onların da işleri duruyor tabii. Ama herhangi bir sıkıntıları yok. Daha evvel de zaman zaman oraya gidip işlerini kontrol ediyorlarmış. Geçen hafta bu olaylar başladığı zaman da oradaymışlar zaten, önceki gün geldiler. Normal tarifeli uçakla döndüler. Onlar da öncelikle çalışanlarının güvenliği ile ilgili alınması gereken işlemleri yapmışlar.”

Haberleşme imkanım olmadı

Trablus’ta durumun çok sakin olduğunu öğrendiğini belirten Çağlayan, şu bilgileri verdi: “Ancak yer yer hareketlenme olduğunu belirttiler. Ufak tefek lastik yakmalar falan. Ama irtibatlaşma imkanım olmadı. Ben siyasete girince hisselerimi onlara bıraktım. Yani bizim yönetimi darbesiz devraldılar. Biri İngiltere’de yaşıyordu. Ama ben siyasete girince döndü. İki kardeşim Türkiye’de, dünyanın neresinde şantiyeleri varsa onları gezerler. Bizim işimiz kolay bir iş değil.”

Eximbank çalışıyor

Libya’da işleri duran inşaat şirketlerine dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizen Çağlayan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Mevcut ihracat kredilerinin vadelerinin uzatılması konusunda Eximbank’ı çalıştırıyoruz. Firmalarımızın bu döneminde, işlerine ara vermiş olmalarından dolayı hakedişlerinde gecikmeler olabilir, onlarla ilgili Türk bankacılık sistemi de bir sınavdan geçecek, bu sınavı ben de herkes de izleyecek. Ümit ediyorumki bankacılık sistemimiz bu geçiş döneminde firmalarımızla birlikte haraket edecektir. Bunu farklı noktalara, durumlara götürmeyeceklerdir.”

91 milyon Euro’luk iki stat ertelendi

TÜRKİYE’nin önde gelen yapısal çelik şirketlerinden biri olan Zbs Alfaçelik, Libya’daki olaylar nedeniyle bu ülkedeki yatırımlarını bir süre erteleme kararı aldı. Bu yıl Libya’nın Tripoli ve Bingazi şehirlerinde stat inşa etmeyi planladıklarını söyleyen Zbs Alfaçelik İnşaat Genel Müdürü Rıdvan Murat, şöyle konuştu: “Ancak ülkede yaşanan karışıklıklar nedeniyle tüm yatırımlar durduruldu. Biz de Libya’da durum normale dönene kadar bekleme kararı aldık. Bu kararı almamızda çalışanlarımızın can güvenliği birinci etken oldu. Tripoli’deki stat projesi 40 milyon Euro değerindeydi. Bingazi’deki işle toplam 51 milyon Euro’luk bir çalışmamız olacaktı.”

Mola verildi ama işi bırakmak yok

LİBYA’da işlerin durmasını değerlendiren Zafer Çağlayan, “Oradaki durumu sadece bir mola olarak görmek gerekir. Şantiyelerimiz şu anda ara veriyor ama oradan çıkış yok. İşler bir durulsun bakalım, ne oluyor, nereye gidiyor, bu işler devam edecek, sonuçta yapılan işler altyapıdır. Çünkü sonuçta oraya uzaydan kimse gelmeyecek, yine kendi içlerinden çözüm bulacaklar. O zaman özellikle inşaat sektörü daha da canlanacaktır. Ama biz şu anda candayız, yani oradan canlarımızı kurtarmanın gayreti içindeyiz, canan konusu sonra” dedi.

3 hafta önce vize aldı olayı görüp yatırıma gitmedi

ORTADOĞU ve Kuzey Afrika’ya yatırım yapmayı düşünen Fiba Holding’in patronu Hüsnü Özyeğin, çıkan olaylar üzerine kararından vazgeçti. Önceki gece İstanbul’da ekonomi gazetecileriyle bir araya gelen Özyeğin, “Üç hafta önce bir ülkeye vize almıştım ama gitmemeye karar verdim. Yatırım planını açıklamam. Ortadoğu’da olayların kısa sürede yatışmayacağını ve bölgenin bir daha eskisi gibi olmayacağını düşünüyorum” dedi.

520 milyon dolarlık konut projesini askıya aldı

LİBYA’da kısa süre önce büyük bir konut ihalesi kazandıklarını belirten Uzunlar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun, “Libya’da dev bir konut projesi üstlendik. 520 milyon dolarlık bir yatırım olacaktı. Ancak olayların çıkması üzerine yatırımı erteledik. Şuan için net bir şey söylemek zor ancak gelişmeler sonrasında yatırımla ilgili konuşabiliriz. 520 milyon dolarlık projede 2 bin 771 adet konut bulunuyordu.

TÜSİAD: Önce 25 bin vatandaşımız dönsün sonra bilanço çıkaralım

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, “Hepimizin önceliği, hem devletin hükümetin hem iş sahiplerinin, bütün kuruluşların önceliği bence oradaki vatandaşlarımızın, çalışanlarımızın bir an evvel güvenliğe kavuşması, güvenli bir şekilde Türkiye’ye dönmeleri” dedi. Boyner, Libya’da iş yapan şirketlerin banka borçlarına ilişkin çağrıları da şöyle değerlendirdi: “Bilançoyu çıkarmamız lazım. Çok uzun vadeli taahhütler var. Şu anda muhatap bulup bulamadığımızdan emin değilim. Libya’daki gelişmeler gerçekten çok belirsiz. Ondan sonra çeşitli önlemler alınmak zorunda diye düşünüyorum. Bütün bunlar etrafımızda olan gelişmeler ve bunlar bence olmak zorundaydı. Dünyanın gittiği yer, daha fazla demokrasinin talep edildiği, gelir dağılımının daha adil, daha kitlelere yayılmış bir noktaya gelmesinin gerekliliğini ortaya koyuyor.”

Doğuş çalışanları için 3 uçak kiraladı

LİBYA’daki Türk işçiler için her önlemi aldıklarını, Türkiye’ye getirmek için 3 uçak kiraladıklarını söyleyen Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan, “Tahliye için şu anda üç uçak kiraladık. Büyükelçilik aracılığıyla uçaklara iniş izni başvurumuzu takip ediyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle