GeriEkonomi İhracatta 5 milyar dolarlık aylık rekor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracatta 5 milyar dolarlık aylık rekor

Türkiye’nin mart ayındaki ihracatı yüzde 39.7 artarak aylık bazda ilk kez 5 milyar doların üzerine çıktı ve 5.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğindeki (3 aylık) ihracat da yüzde 35.5 artışla 13.8 milyar dolar oldu.

İHRACATTAKİ ‘yüksek oranlı’ artış trendi Mart ayında da devam etti ve Türkiye ilk kez 1 ayda 5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre; Mart’ta ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 39.7 arttı ve 5 milyar 331 milyon 998 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğindeki (3 aylık) ihracat ise yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,5’lik artışla 13,8 milyar dolara ulaştı. Aylık ihracat daha önce geçen yıl ekim ve Aralık aylarında 4.955 ve 4.910 milyar dolar ile 5 milyar doları sınırına çok yaklaşmıştı.

Mart ayı ihracatındaki rekor artışta sanayi ürünleri ihracatındaki hızlı artış önemli etken oldu. İhracat tutarı içinde sanayi ürünleri 4 milyar 638 milyon 616 bin dolar ile yüzde 87 pay aldı. Sanayi ürünleri ihracatında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40.4 büyüme sağlandı.

Hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri, 1 milyar 166 milyon 416 bin dolar ile ihracatın lokomotifi olmayı sürdürdü, ancak ihracattaki artış oranı yüzde 24.7’de seviyesinde kaldı.Taşıt araçları ve yan sanayi ürünleri ihracatı, yüzde 43.1 artışla 848 milyon 486 bin dolara çıktı. İhracat içinde yüzde 15.9 pay alan taşıma araçları ve yan sanayi ürünlerini, yüzde 14.2 pay ve 755 milyon 971 bin dolar tutar ile demir ve demir dışı metaller izledi.

Mart ayı sonu itibariyle son 1 yıllık ihracat tutarı ise yüzde 32.9 büyüme ile 51 milyar 502 milyon 995 bin dolara ulaştı.

DOĞU’NUN İHRACATI PATLADI

Mart ayında 13 ihracatçı birliği içinde en büyük ihracat tutarına 1.6 milyar dolarla İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birliği imza attı. İkinci sırada 1.2 milyar dolarla İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği bulunuyor. Oransal olarak ise en yüksek ihracat artışını, Doğu ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri sağladı. Doğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, ihracatını yüzde 186 artırarak 58.5 milyon dolarlık, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ihracatını yüzde 112.3 oranında artırarak 112.4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

60 MİLYARI AŞARIZ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye’nin bu yıl 60 milyar dolarlık bir ihracat rakamını yakalayacağını belirterek, ihracatın ‘kaynak aktarma’ politikasıyla desteklenmesini istedi. Satıcı, Türk milletinin doğru okunduğunda gayet ilginç mesajlar vermiş olduğunun anlaşıldığı yerel seçimler sonrasında, Türkiye’nin geleceğe ve istikrara olan inancının arttığını belirtti.

Satıcı’dan hükümete Atatürk’lü mesaj

TİM
Başkanı Oğuz Satıcı, yerel seçimlerden zaferle çıkan AKP Hükümeti’ne Atatürk’ün sözleriyle ilginç bir mesaj verdi. Satıcı, ‘Ulu Önder’in de belirttiği gibi ‘siyasi zaferler ekonomik zaferlerle pekiştirilmedikçe uzun süre devam edemezler’. Biz, Türk milletinin, son seçimlerde hükümete ‘Hal ve gidişin genel olarak doğrudur ama hızlanmalısın’ mesajını verdiğini düşünüyoruz’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle