GeriEkonomi İhracatta 100 liralık KDV'nin 37 lirası hayali
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracatta 100 liralık KDV'nin 37 lirası hayali

ALTINBAŞ, Balina ve Paraşüt adı verilen operasyonlarla yeniden gündeme gelen hayali ihracatta patlama yaşanıyor. Maliye Bakanlığı'nın denetimleri, 1999 yılında ihracatta KDV iadesi sahtekárlığı oranının yüzde 37.6'ya yükseldiğini ortaya koydu. Buna göre, 1999 yılında ihracata verilen 456 trilyon liralık KDV iadesinin 171 trilyonu ‘‘hayali’’.

MALİYE Bakanlığı denetim elemanlarının incelemeleri, naylon fatura ve sahte gümrük çıkış belgeleriyle devletten trilyonluk katma değer vergisi iadesi alanların sayısının tam anlamıyla patladığını gösteriyor. Gelirler kontrolörleri, hesap uzmanları, maliye müfettişleri ve vergi denetmenlerinin gerçekleştirdiği incelemeler, 1999 yılında ihracatta KDV iadesi sahtekárlığı oranının yüzde 37.6'ya yükseldiğini ortaya koydu. Buna göre, 1999 yılında ihracata verilen 456 trilyon liralık KDV iadesinin 171 trilyonu ‘‘hayali’’.

Maliye Bakanlığı denetim elemanları 1997 yılında bin 418 KDV iadesi incelemesinde bulundu. Bu incelemelerde 19 trilyon 265 milyar 900 milyon liralık iade matrahının gerçekçi olup olmadığı araştırıldı ve 233 milyar 576 milyon liralık bir farka ulaşıldı. Böylece söz konusu yıldaki denetimlerde ihracatta KDV iadesine ilişkin suistimal oranı yüzde 1.2 olarak belirlendi.

1998 yılında ise denetim birimlerinin KDV iadesi inceleme sayısı bin 920 olarak gerçekleşti. Bu iadelere konu matrah 7 trilyon 616 milyar 277 milyon lira, denetim elemanlarının haksız yere iade olarak tespit ettiği tutar da 911 milyar 578 milyon lira oldu. Bu şekilde 1998'de ihracattaki KDV iadelerindeki suistimal oranı da yüzde 11.9'a yükseldi.

1999 yılı denetimleri ise kağıt üstündeki hayali ihracat rakamlarıyla devletten KDV almak isteme uygulamasının nasıl yaygınlaştığını gözler önüne serdi. Geçen yıl denetim birimleri, bin 325 KDV iadesi olayını incelemeye aldı. Bu incelemelerde 21 trilyon 303 milyar 999 milyon liralık iade matrahı büyüteç altına sokuldu ve 8 trilyon 10 milyar 971 milyon liralık haksız bir iade rakamı ile karşı karşıya kalındı. Bu rakamlarla, KDV iadelerinde ortaya çıkarılan suistimal oranı da yüzde 37.6 seviyesine ulaştı.

Devlet 1997 yılında 149 trilyon 751 milyar lira, 1998 yılında 304 trilyon 709 milyar lira, geçen yıl ise 456 trilyon 649 milyar lira vergi iadesi ödemesinde bulundu. Maliye Bakanlığı'nın incelemelerinde ulaştığı oran üzerinden 1999 yılında yaklaşık 171 trilyon liralık haksız vergi iadesi yapıldığı ortaya çıkıyor.

RAPOR HAZIRLANIYOR

Bu arada Maliye Bakanlığı'nca oluşturulan denetim elemanları 15 ildeki naylon fatura incelemelerini sürdürürken, merkezi denetim elemanlarının raporlarını düzenlemelerinin ardından, sorunun çözüm yolları konusunda değerlendirme yapacakları da öğrenildi.

Bir üst düzey Maliye yetkilisi, ‘‘Sivrisinekleri öldürmek yetmez. Önemli olan o sivrisineklerin ürediği bataklığı kurutmak. Bunun için mevcut sistemi sorgulamak durumundayız’’ dedi.

Öte yandan, Gümrükler de Paraşüt ve Balina operasyonlarının ardından gelen her türlü ihbarı değerlendirmeye aldı. Gümrükler Genel Müdürlüğü'nden bir yetkili, daha önce isim, açık adres ve imza olmayan hiçbir ihbarı dikkate almadıklarını, ancak son olaylarla birlikte isimsiz de olsa kendilerine gelen her ihbar için araştırma yaptıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu: İşin suyu çıktı

VATANDAŞIN Vergisini Koruma Derneği (VAVEK) Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaşanan gelişmelerin herkesin şapkasını önüne koyması gereğini de ortaya çıkardığını belirtti. ‘‘İşin suyu çıktı’’ diyen Kılıçdaroğlu, Maliye Bakanlığı'nın olayların gerisinde kaldığını ileri sürdü ve Maliye Bakanlığı'nın bir an önce kendisine çeki düzen vererek, vatandaşın ödediği vergilerin hayali ihracatçılara hortumlanmasının önlenmesini istedi.

VAVEK Başkanı, ortaya çıkan sorunların giderilmesi için de şu önerilerde bulundu:

Maliye Bakanlığı, daha etkin bir şekilde bu olayların üzerine gitmeli.

Yeminli mali müşavirlik kurumu hemen gözden geçirilmeli. Maliye, bu alanda SPK'nın bağımsız denetim kuruluşlarıyla ilgili politikasını benimsemeli. Yeminli mali müşavirlik alanında da şirketleşme şartı getirilmeli.

Düzenlemelere aykırı davranan ve suistimal olaylarına karışan yeminli mali müşavirlerin isimlerin, Gelirler Genel Müdürlüğü'nün İnternet sayfasında duyurulmalı. TÜRMOB'un da bunlarla daha etkin mücadelesi sağlanmalı.

İhracatta KDV iadesi denetimi yeminli mali müşavirlere ihale edilmek yerine, Maliye'nin kendi denetim elemanlarınca gerçekleştirilmeli. Bugünkü sistem denetimin özelleştirilmesi demek vedünyada bir örneği yok.

Naylon fatura düzenleyenlerin isimleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile TOBB ve TÜRMOB'a bildirilmeli. Mevcut sistemde Maliyeciler naylon fatura işi yapan bir şirketi ortaya çıkıp, kapatıyor. Adam gidip başka bir isim altında yeni bir şirket kuruyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle