GeriEkonomi İhracatın adresi AB
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracatın adresi AB

Türkiye’nin ihracatının en fazla arttığı ülke grubu yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla AB ülkeleri oldu. AB ülkelerine ihracat, yüzde 13.4 artarak 8 milyar 130 milyon doları buldu.

İhracatçı Birlikleri verilerinden yapılan hesaplamaya göre, bu  yılın Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre, AB  ülkeleri içinde Türkiye’nin ihracatının en fazla arttığı ülke yüzde  32.2 oranında artışla İtalya oldu. İtalya’ya 1 milyar 232 milyon  dolarlık ihracat yapıldı.


Fransa’ya yapılan ihracat yüzde 16.5 oranında artarken, bu ülkeye  yapılan ihracat 986 milyon dolar olarak gerçekleşti. Almanya’ya  yapılan ihracat ise yüzde 9 artışla, 2 milyar 785 milyon doları buldu.


Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, EFTA  ülkelerine yapılan ihracat yüzde 1.4 oranında artarak, 159 milyon  dolar olurken, Merkezi Doğu Avrupa Ülkelerine yapılan ihracat yüzde  20.7 oranında artarak, 613 milyon dolara ulaştı.


Bağımsız Devletler Topluluğu’na yapılan ihracat yüzde 3.1 oranında artarak, 821 milyon dolar olarak gerçekleşti.


Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerine ihracatı yüzde 35.3 oranında  artışla 1 milyar 608 milyon dolar olarak gerçekleşirken, NAFTA  ülkelerine yapılan ihracat yüzde 2.6 oranında artışla, 1 milyar 621  milyon dolar olarak kayıtlara geçti.


ABD’ye yapılan ihracat da yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı  dönemine göre yüzde 3.1 oranında artarak, 1 milyar 517 milyon dolara  ulaştı.


Latin Amerika ülkelerine yapılan ihracat ise yüzde 78 artışla 195  milyon dolar oldu. Diğer Asya ülkelerine yapılan ihracat yüzde 12.6  artarken, bu ülkelere yapılan ihracat da 510 milyon dolar oldu.


Miktar bazında 101 milyon dolarla en az ihracatın  gerçekleştirildiği Okyanusya ülkelerine yapılan ihracat ise geçen  yılın aynı dönemine göre yüzde 114.8 oranında arttı.


EN AZ İHRACAT AFRİKA'YA


Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre en fazla  ihracat azalışı yüzde 18.8 oranında gerileme ile diğer Avrupa  ülkelerine yönelik ihracatta yaşandı. Söz konusu ülkelere 275 milyon  dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi.


Yılın ilk 6 ayında Kuzey Afrika ülkelerine yapılan ihracatta da  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.5 oranında gerileme yaşanırken, bu ülkelere 569 milyon dolar tutarında ihracat yapılabildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle