İhracatçıya vergi resim ve harç istisnası kolaylığı

ANKA
23.08.2006 - 10:06 | Son Güncelleme:

İhracatçıların ihracat taahhüt süresinin bitiminden 31 Arlık 2006'ya kadar yapacağı ihracat 29 Temmuz 2004'ten önce alınan belgesiz ihracat kredileriyle, vergi resim ve harç istisnası belgelerinin ihracat taahhütlerine sayılacak.

Bakanlar Kurulu'nun Belgesiz İhracat Kredileri ile Vergi Resim ve Harç İstisnası Belgeleri Hakkındaki Karar'da yap

tığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan düzenlemeyle ihracat taahhüdünü zamanında yerine getirmeyen ihracatçılar kullandıkları kredilerin vergi, resim ve harçlarını cezasıyla birlikte ödemekten kurtuluyor.

Karara göre ihracat taahhüt sürelerinin bitiminden itibaren 31 Aralık 2006 tarihine kadar yapılacak ihracat: 29 Temmuz 2004 tarihinden önce alınan Belgesiz İhracat Kredileri ile Vergi Resim ve Harç İstisnası Belgelerinin ihracat taahhütlerine sayılacak. Bu sürede krediyle ilgili yapılan işlemler vergi, resim ve harç istisnasından yararlandırılacak. Belgesiz ihracat kredileriyle Vergi Resim ve Harç İstisnası Belgelerine müeyyide uygulanmış ve müeyyidenin kısmen veya tamamen tahsil edilmiş olması halinde ise tahsil edilmiş tutarlar taahhüt kapatma işleminden sonra ilgili firmaya veya krediyi kullandıran kuruluşa iade edilmeyecek.

Krediyi kullandıran kuruluşun muvafakatıyla kredi vadesinin de ihracat taahhüt süresine paralel olarak uzatılması halinde bu süre içerisinde krediyle ilgili yapılan işlemlere vergi, resim ve harç istisnası uygulanacak.

Ayrıca, 29 Temmuz 2004 tarihinden önce kullanıldığı halde, orijinal süresi 31 Aralık 2006 tarihini aşan Belgeli veya Belgesiz İhracat Kredilerinin bu haktan yararlandırılabilmesi içinse kredi riskinin de 31 Aralık 2006 tarihinden önce kapatılması zorunluluğu getirildi.

29 Temmuz 2004 tarihinden önce alınan Belgesiz İhracat Kredileriyle Vergi Resim ve Harç İstisnası Belgelerinin ihracat taahhütleri; 31 Ağustos 2006 tarihine kadar toplam ihracat taahhüdünün yüzde 50'sinin gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi koşuluyla, müeyyide uygulanmaksızın kapatacak. Belgesiz İhracat Kredileriyle Vergi Resim ve Harç İstisnası Belgelerine müeyyide uygulanmış ve müeyyidenin kısmen veya tamamen tahsil edilmiş olması halinde daha önce tahsil edilmiş tutarlar taahhüt kapatma işleminden sonra ilgili firmaya veya krediyi kullandıran kuruluşa iade edilmeyecek.

Ayrıca, 29 Temmuz 2004 tarihinden önce kullanıldığı halde, orijinal süresi 31 Ağustos 2006 tarihini aşan Belgeli veya Belgesiz İhracat Kredilerinin bu haktan yararlandırılabilmesi için, kredi riskinin de 31 Ağustos 2006 tarihinden önce kapatılması zorunluluğu aranacak.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı