GeriEkonomi İhracatçıya sabit kur
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracatçıya sabit kur

İhracatçıya sabit kur

DÖVİZDEKİ dalgalanmalardan reel sektörün daha az etkilenmesi için Merkez Bankası dün bir adım attı.

Dün sabah kur 4.77 lira seviyelerinden güne başladı, Avrupa piyasalarının açılışıyla 4.80 liraya kadar yükselen kur, Merkez Bankası’nın reeskont kredilerinin geri ödemelerine yönelik adımının ardından 4.69 lira seviyesine kadar geriledi. Doların 6 büyük para birimi karşısında değerini gösteren dolar endeksinin 94 puanı aşıp 12 Aralık 2017 sonrası en yüksek seviyesine çıkmasıyla beraber dolar yeniden 4.71 liraya yükseldi. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 4.7146 liradan yapıldı.

3.5 MİLYARLIK ÖDEME

Merkez Bankası’nın çarşamba günü olağanüstü toplanarak aldığı 300 baz puanlık faiz artırım kararına rağmen yüksek seviyelerdeki hareketin sürdüğü dolar dün dalgalı bir seyir sergiledi. Merkez, faiz artırım kararı sonrasında önceki gün yılın ikinci çeyreğine ilişkin TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihaleleri takvimini, oluşacak vadeli döviz satım pozisyon tutarı mevcut 6.15 milyar dolardan 8 milyar dolara ulaşabilecek şekilde güncelledi. Dün ise 31 Temmuz’a kadar vadesi dolacak reeskont kredileri geri ödemelerinde TL ödeme imkanı getirerek, kuru sabitledi. Merkez’den yapılan yazılı açıklamada, “25 Mayıs 2018 tarihinden önce kullanılan ve 31 Temmuz 2018 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredinin vadesinde ödenmesi halinde, dolar için 4.2000, Euro için 4.90, sterlin için 5.60 kuru kullanılarak Türk Lirası olarak yapılabilmesine olanak tanınması kararlaştırdı” denildi. Açıklamaya göre ayrıca kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun sabitleme kurundan yüksek olması durumunda kredi geri ödemesinde kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun esas alınmasına da karar verildi. Merkez Bankası verilerinden bankacıların yaptığı hesaplamaya göre, ilgili düzenleme yaklaşık 3.5 milyar dolar tutarında reeskont ödemesine tekabül ediyor.

İHRACATÇI MEMNUN

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, Merkez Bankası’nın hamlesinin hem ellerini rahatlatacağını hem de önlerini daha rahat görmelerine imkan tanıyacağını belirterek “Böylece döviz talebi de bir miktar azalacak. Öte yandan iç piyasada panik havasının oluşmamasına dikkat etmek gerekiyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle