GeriEkonomi İhracatçıya 8 milyar dolarlık destek paketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracatçıya 8 milyar dolarlık destek paketi

HÜKÜMET, 2000'de ihracata teşvik yağdıracak. Devlet Bakanı Tunca Toskay, Eximbank ve Dış Ticaret Müsteşarlığı kanalı ile bu yıl ihracata toplam 8 milyar dolarlık finansman desteği verileceğini açıkladı.

HÜKÜMET, 2000 yılında ihracatı Eximbank ve Dış ticaret Müsteşarlığı kanalıyla teşviğe boğacak. Devlet Bakanı Tunca Toskay, 2000 yılında ihracata 4.4 milyar doları nakdi kredi, 3.6 milyar doları da ihracat sigortası olmak üzere toplam 8 milyar dolar tutarında finansman desteği verileceğini açıkladı. Toskay, bu yıl Hazine'nin ihracat iadeleri ve devlet yardımları için her ay 12 trilyon liralık kaynak aktarılacağını söyledi.

Toskay, ihracatçıların finansman yükünü hafitletmeyi ve destek sağlamayı amaçlayan paketi basın toplantısıyla açıkladı. Toskay, Eximbank'ın şubat ayında yapacağı 208 milyon dolarlık dış borç geri ödemesini eylül ayına ertelendiğini, bu borcu vadesinde ödemeyi Hazine'nin üstlendiğini açıkladı. Eximbank, bu borcu Hazine'ye daha sonra ödeyecek.

Bakanlar Kurulu'nun ihracatçıların sorunlarına çözüm getirilmesi amacıyla Devlet Bakanları Recep Önal, Tunca Toskay ve Maliye Bakanı Sümer Oral'ın katılımıyla oluşturulan kurulun aldığı kararlar şöyle:

ÖDEMELER HIZLANACAK

İhracata yönelik devlet yardımları ile doğrudan veya mahsup sistemi yoluyla gerçekleştirilen ihracat iadelerinin firmalara ödenmesi hızlandırılacak.

İhracat iadelerinde önceliklerin belirlenmesinde Hazine, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın görüşünü alacak.

Devlet yardımları ve ihracat iadelerine ilişkin Para Kredi ve Koordinasyon Kurulu kararlarının tamamlanma süreci hızlandırıldı. Bu kapsamda ihracatçı için önemli bir yeni açılım olarak görülen Moda ve Marka Tebliği yürürlüğe girdi.

KOBİ'lerin dış ticaret konulu eğitim faaliyetlerine ilişkin harcamaların yüzde 50'sinin karşılanması uygulamasın hızlandıracak.

KOBİ'lerin ihracata daha fazla yönlendirilmesi amacıyla oluşturulan Sektörel Dış Ticaret Şirketleri'nde istihdam edilecek deneyimli ve yüksek öğrenimli elemanların yıllık maaşlarının bir bölümünün karşılandığı istihdam desteği de Para Kredi Kurulu kararına bağlandı.

İşlenmiş tarım ürünleri ihracatçılarının 1999 yılında yaptıkları ihracat nedeniyle oluşan hakedişleri mahsup yerine, nakden ödenecek.

KDV SINIRI YÜKSELDİ

Teminat ve inceleme raporu aranmadan, ihractaçıya yapılacak KDV iadelerinin sınırı, 1 milyar liradan 2 milyar liraya yükseltildi.

Dış Ticaret sermaye şirketleri ve sektörel dış ticaret şirketlerinin 2 milyar lirayı aşan KDV iade taleplerinde, yüzde 100 olan teminat oranı yüzde 5'e düşürüldü.

İşlenip ihraç edilmek üzere AB'den ithalatı yapılacak ürünler için, yeni Gümrük Kanunu kapsamında Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca dahilde işleme izin belgesi düzenlenmesi sürdürülecek. Böylece firmalar arasında Gümrük Yasası'nın uygulanmasından doğan tereddütler giderildi.

ORTAK KURUL

Toskay, ihracatın yatırım aşamasında teşviki diye özetlenebilecek bir sürecin başlatıldığını belirterek, bu amaçla DTM ile Hazine'nin ortak bir kurul oluşturacağını söyledi. Toskay, ihracatçıların birikmiş yardım alacaklarının da 38 milyon dolar olduğunu belirterek, bu borcu hızla tasfiye edeceklerini kaydetti.

İhracatçıya destek paketinde neler var?

İhracata 4.4 milyar dolar nakit kredi, 3.6 milyar dolar ihracat sigortası desteği verilecek.

Hazine'ye, ihracat iadeleri ve devlet yardımları için her ay 12 trilyon liralık kaynak aktarılacak.

İhracata yönelik yardımlar ve iadelerin ödemesi hızlandırılacak.

İşlenmiş tarım ürünleri ihracatçılarının 1999'da yaptıkları ihracat hakedişleri mahsup yerine, nakden ödenecek.

Eximbank, yurtdışı piyasalardan asgari 500 milyon dolar fon sağlayarak, ihracat sektörüne tahsis edecek.

Sevk öncesi ihracat kredisi faiz oranları libor artı 3'den 2'ye düşürüldü.

Sevk öncesi TL ihracat kredilerinde banka komisyon oranı 3 puandan 2 puana indirildi.

TL. kredilerinde yüzde 30 oranında ek teminat senedi alınması uygulamasına son verildi.

Peşin döviz ödemeli yapılan ihracat ile TL ödemeli ihracatın da Eximbank kredi programlarından yararlanması olanağı sağlandı.

Fatura sahtekarına ihracat kolaylığı

Eximbank 500 milyon dolar borçlanacak

DEVLET Bakanı Tunca Toskay, 2000 yılında Eximbank kaynaklarında da önemli gelişmeler sağlandığını belirterek, bu gelişmeleri ve kaynakları şöyle açıkladı:

Hazine'nin Eximbank'a bütçeden aktaracağı 150 trilyon liranın 30 trilyon lirası ilk çeyrekte kullanılacak. 10 trilyon lira ödendi. Ayrıca KKDF'den Banka'ya tahsis edilen fonlar düzenli aktarılacak.

Eximbank, yurtdışı piyasalardan asgari 500 milyon dolar fon sağlayarak, ihracak sektörüne tahsis edecek. Eximbank bu ay uluslararası piyasalarda 250 milyon dolarlık tahvil ihraç edecek. Yurtdışından fon sağlanırken, Eximbank Hazine'den destek alacak.

Merkez Bankası ile yürütülen sevk öncesi ihracat programının etkin ve hızlı kullanımı için gerekli düzenlemeler yapıldı. 350 milyon dolarlık olanak sektörün kullanımına sunuldu.

Kredi maliyetleri düzenli olarak gözden geçirilecek. 15 Aralık-28 Ocak tarihlerinde yüzde 45'lik indirim yapıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle