İhracatçıya 6 aylık ek süre

Hürriyet Haber
25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İhracatçılara yeni bir kolaylık daha getirildi. 1999'da düzenlenen dahilde işleme izin belgelerinin süresi 6 ay uzatılırken ihracat kredilerinde taahhüt kapatmak için 6 ay süre verilecek

İhracatcıların, ihracat kredileri ve dahilde işleme rejimi kapsamında ihracat taahhütlerini kapatma süreleri, 6 ay uzatılacak.

ihracat taahhütlerinin kapatılmasına ek süre verilmesine ilişkin Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı tamamlanmak üzere. Karar, daha sonra bakanlar kurulu kararına dönüştürülerek Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Karar uyarınca, 1999'da düzenlenen dahilde işleme rejimi kapsamındaki belgelerdeki ihracat taahhütlerinin kapatılması süresi, bu yıl sonundan itibaren 6 ay daha uzatılacak.

Daha önce, dahilde işleme izin belgeleri kapsamındaki ihracat taahhütlerini kapatma süresi, 1 Ocak 1998'den itibaren düzenlenen belgeler için, 200 yılı sonuna kadar uzatılmıştı.

Aynı şekilde, ihracat kredileri kapsamındaki ihracat taahhütlerinin kapatılması için de 6 aylık süre verilecek.

İki alternatifli karar

Ancak, YPK'ya kredilere ilişkin ihracat taahhütlerinin kapatılması konusunda iki alternatifli bir karar teklif edildiği öğrenildi. Alternatiflerden birinde, hiç bir şart aranmaksızın ihracat kredilerinde taahhüt kapatma süresinin 6 ay uzatılması öngürülürken, diğer alternatife göre asgari ihracat şartı aranacak. Söz gelimi, ihracat taahhütünün yüzde 50'lik bölümünün yapılması halinde ihracatın tamamı yapılmış sayılacak.

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) yetkilileri, döviz kurlarının TL karşısında izlediği seyir nedeniyle zor durumda bulunan ihracatçılara, taahhütlerinin kapatılmasını kolaylaştırmak amacıyla 6 aylık ek süre verileceğini söylediler.

Ekonomik durgunluk, uluslararası gelişmeler, dünyadaki ekonomik kriz, deprem, döviz kurlarının seyri gibi değişik nedenlerle, ihracat taahhütlerinin kapatılmasına ilişkin süreler, 6'şar aylık dönemler halinde birkaç kez uzatılmıştı. İhracat taahhütlerinin kapatılmasında suiistimalleri önlemek üzere, DTM, artık ertelemelerin kapsamını her yıl biraz daha daraltıyor.

Son uzatma

Yetkililer, bu yıl yürürlüğe giren Gümrük Yönetmeliği gereği, artık bu yıl düzenlenen dahilde işleme izin belgeleri kapsamındai ihracat taahhütlerini kapatmak için toptan uzatma süresi verilemeyeceğini, bunun "son uzatma" olduğunu vurguladılar.

Dahilde işleme rejimi kapasımında ithal edilen ürünlerin, gerekli işlemlerden geçirilerek ortalama 6 ay içinde tekrar ihraç edilmesi gerekiyor. Çeşitli nedenlerle bu ihracatı yapamayan ihracatçılara, kararla 6 aylık ek süre verilmiş olacak. İhracat amacıyla vergi, resim, harç ve fonlardan muaf kredi kullandığı halde, bu ihracatını gerçekleştiremeyen ihracatçılara da 6 aylık ek süre kolaylığı sağlanacak.

Dahilde işleme izni belgesi kapsamında yapılan ithalat ve karşılığında taahhüt edilen ihracata bakıldığında ise sistem ile Türkiye'de en az yüzde 70 oranında katma değer yaratıldığı belirtiliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı