GeriEkonomi İhracatçıların kur endişesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracatçıların kur endişesi

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, kurların baskı altında tutulduğunu iddia ederek, “Döviz kuru 1,50'nin altına inmemeli, Merkez Bankası döviz alım ihalelerini ve miktarını artırmalı” dedi.

Çıkmaz yaptığı açıklamada, Türkiye İhracatçılar  Meclisi'nin gerek hükümet gerekse Merkez Bankası nezdinde görüşmelerde bulunduğunu, “döviz kurunun 1,50'nin altına inmemesi” gerektiğini bildirdiğini söyledi.

Kurların baskı altında tutulmaya ve TL'nin değerlenmeye başladığını kaydeden Çıkmaz, şöyle dedi:

“Ülke ihracatının aylık ortalama yüzde 33 düştüğü bu dönemde kurlar baskı altında tutularak, ihracatçıların hem karlılık oranı çok düştü hem de pazar kaybetmeye başladılar. GAİB olarak kriz döneminden beri hiç düşüş yaşamıyorduk, ama ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 düşüş var. İhracatçılar olarak kurların yükselmesini bekliyoruz. Kurlar çok önemli. Çok aşırı dalgalanma istemiyoruz, ihracatçı zarar ediyor. Merkez Bankası'nın döviz alım ihaleleri yeterli gelmiyor. Kur her halükarda 1,50'nin altına inmemeli. Zaten kan kaybediyoruz, daha fazla pazar da kaybedersek işimiz kötü olur. Merkez Bankası döviz alım ihalelerin ve miktarını artırmalı.”

DESTEK VERİLSİN

Türkiye'nin ihracata dayalı kalkınma modeli uyguladığına işaret eden Abdulkadir Çıkmaz, ekonomik büyümenin motor güçlerinden biri olan ihracatı, hükümetin mutlaka desteklemesi gerektiğini söyledi. Çıkmaz, “Amerika şu anda ihracata yüzde 25 oranında destek veriyor. Türkiye'de de verilmeli. Destek oranı devlet bütçesine göre ayarlanabilir, önemli olan destek verilsin” diye konuştu.

GAİB Başkanı Çıkmaz, bu kriz döneminde, şirketlerin döviz kredilerine karşı verdikleri ihracat taahhütlerinin asgari bir yıl ertelenmesini ya da affedilmesini de istedi.

Hükümetin “demokratik açılım” çalışmaları konusunda görüşlerini de dile getiren Çıkmaz, huzur ve güvenin sağlanmasının yatırım iklimi açısından önemli olduğunu vurguladı. Çıkmaz, “İstikrar ve huzur sağlanırsa, bölgeye yatırım gelir, üretim ve ihracat artar. İstikrar ve huzurun olmadığı bir yerde kimse yatırım yapmaz. Açılım sağlanırsa, ihracata olumlu katkısı olur” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle