GeriEkonomi İhracatçılar Amerika pazarına yeniden yoğunlaşmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracatçılar Amerika pazarına yeniden yoğunlaşmalı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatçıların Amerika pazarına yeniden yoğunlaşmalarını istedi.

Bakan Tüzmen, Amerika'nın Atlanta şehrine yaptığı ziyareti, Amerika ile dış ticarette son yıllarda Türkiye aleyhine gelişmeler yaşandığına dikkat çekti.

Tüzmen, “Eskiden Amerika ile dış ticaretimizde ihracat fazlası verirken döviz kurları nedeniyle dış ticaret açığı vermeye başladık. İhracatımızda düşüşler yaşarken ithalatımız hızla arttı. Doların değerinin düşmesi Amerika;dan ithalatı cazip hale getirdi. 2007 yılında ihracatımız 4 milyar dolara düşerken, ithalatımız 8 milyar dolar oldu. 4 milyar dolar dış ticaret açığı verdik. Doların değerinin düşmesiyle Türk ihraç ürünleri Amerika piyasasında rekabet etmekte zorlandı. Bunun bir sonucu olarak bu durumla karşı karşıya kaldık" dedi.

DENGELİ TİCARET YAPABİLİRİZ

Yaşanan kriz nedeniyle, doların YTL karşısında değer kazandığını kaydeden Bakan Tüzmen, düşük döviz kuru nedeniyle Amerika pazarını terk eden ihracatçıların şimdi yeniden durum değerlendirmesi yapmalarını istedi.

Amerika;ya ihracatın yeniden cazip hale gelebileceğini belirten Tüzmen, döviz kurlarında yaşanan gelişme ile fırsat yaratılabileceğini söyledi ve “İhracatçılar yeniden Amerika pazarına yoğunlaşmalı. Eğer yeniden Amerika pazarına yoğunlaşırsak Amerika ile dış ticaretimizi yeniden dengeli hale getirebiliriz. Amerika;da kriz var, sıkıntılar var ama Türk ihracatçısı yeni döviz kurlarıyla Amerika pazarında başarılı sonuçlar alır” dedi.

YENİ FIRSATLAR

Amerika Ticaret Temsilciliği;nin Türkiye;den yaptığı ithalatta gümrük almama kararını bir yıl daha uzatmasının önemli olduğunu ifade eden Bakan
Tüzmen, şunları söyledi:
“Amerika Ticaret Temsilciliği 'Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi; uygulaması önerisi Kongreden geçti. Başkan Bush;un imzalamasıyla yürürlüğe girecek. Yani Amerika Türkiye;den yaptığı ithalatta bazı ürünlerden sıfır, bazı ürünlerden de çok düşük gümrük alacak. Bu durum da Amerika pazarında Türk ihracatçısına yardımcı olacak. Şu anda Amerika;ya yönelik ihracatımızın yaklaşık üçte biri bu kapsamda yaptığımız ihracat. Bu kapsama giren ürünlerde daha fazla ihracat yapabiliriz.”


ŞİMDİ TAM ZAMANI

Amerika;da yaşanan krizin aynı zamanda yeni imkanlar da yaratabileceğini belirten Tüzmen, şu anda Amerika'daki birçok şirketin, markanın fiyatının çok düşük seviyede oluğunu kaydederek, “İş adamlarımız için Amerika;da çalışmanın tam zamanı. İş adamlarımız bu ortamda Amerika;da mağaza zincirleri alabilirler. Yeni markalar satın alabilirler. Türkiye;de bu birikime ulaşmış iş adamlarımız var. Bunu yapabilirlerse hem kendileri hem Türkiye kazanır. Türk malları bu mağaza zincirlerinde tüketiciye daha rahat ulaşır. Bugün büyük düşünmek zamanı” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle