GeriEkonomi İhracatçıda ‘400 bin yeni işçiye kapı açarız’ havası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracatçıda ‘400 bin yeni işçiye kapı açarız’ havası

İhracatçıda ‘400 bin yeni işçiye kapı açarız’ havası
refid:14756891 ilişkili resim dosyası

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, en büyük 1000 ihracatçı firmadan 313’ünün katıldığı anket sonuçlarına göre, 4 ihracatçıdan 1’inin ikinci çeyrekte, yüzde 45’inin de yıl sonuna kadar yeni istihdam planı bulunduğunu açıkladı. Büyükekşi, “Yıl sonuna kadar 250 bin kişi işe alınabilir. Kararsızlar da işçi alım kararı verirse 150-200 bin kişi daha eder” dedi.

KÜRESEL krizin ortaya çıkardığı moralsizliği aşmaya başlayan ihracatçı, bugünlerde Euro’nun dolara karşı değer kaybetmesinin şokunu yaşarken yeni istihdam planları da yapıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), en büyük 1000 ihracatçı firmadan 313’ünün katılımıyla yaptığı ankete göre, her 4 firmadan biri bu çeyrekte yeni çalışan istihdam etmeyi hedefliyor.

Yüzde 42’si yeni pazara açıldı

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin açıkladığı anket sonuçlarına göre, firmaların yüzde 75.4’ü girdi maliyetlerinin, yüzde 50.8’i hammadde ithalat fiyatlarının arttığını söylerken yüzde 50,2’si ise kârlılığının düştüğünü belirtti. Büyükekşi, firmaların yüzde 64.9’u elektrik tüketimlerinin arttığını, yüzde 42’sinin de krizde yeni pazarlara girdiğini beyan ettiğine dikkat çekti.

Mavi yakalı sirkülasyonu arttı

İhracatçılar için ikinci çeyrekte en büyük pazarın Ortadoğu olduğunu belirten Mehmet Büyükekşi, şu değerlendirmeyi yaptı: “İkinci çeyrekte girilmesi planlanan yeni pazarlar arasında Ortadoğu ülkeleri giderek önem kazanıyor. Özellikle İran, Suriye ve Irak hedeflendi. Firmaların yarısı, ocak-mart döneminde yeni çalışan istihdam etti. İşe yeni alınan sayısı firma başına 10 oldu. En yüksek istihdam artışı, yüzde 35’le mavi yakalı çalışanlarda (işçi) oldu.”

Yüzde 46’sı ‘işçi alırım’ dedi

Her 4 firmadan ancak birinin Nisan-Haziran’da yeni çalışan istihdam etmeyi hedeflediğini aktaran Büyükekşi, “Yıl sonuna kadar yeni çalışan istihdam edecek firmalar, genelin yüzde 46’sı kadar. Ankete katılan her firma ortalama 20 kişiyi işe alacak. Bunu, 50 bin ihracatçı firmaya genellemek doğru olmaz. Yani 50 bin firma 1 milyon istihdam sağlar diyemeyiz. 250 bin ihtimali daha doğru. Kararsızlar kararlı hale gelirse 150-200 bin daha eder” dedi.

İthalatı dolarla, ihracatı Euro ile yapmak bizi vurdu

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2009’da Türkiye’nin ihracatının yüzde 48’inin Euro cinsinden, yüzde 46’sının dolar cinsinden olduğunu, yüzde 6’sının ise sterlin ve ruble gibi diğer paralarla yapıldığına dikkat çekti. Büyükekşi, “İthalatımızın ise yüzde 70’ini dolar cinsinden, yüzde 30’unu ise Euro cinsinden yapıyoruz. Yani ihracatçı, dolarla hammadde ithal edip Euro ile satıyor. Euro’nun son 2 aydır değer kabetmesi, bu yüzden kara kara düşündürüyor” dedi.

İhracatçının yüzde 45’i ekonomiyle ilgili iyimser

FİRMALARIN yarısı, 2010 yılıyla ilgili iyimser beklentilere sahip. Firmaların yüzde yüzde 50.8’i sektörlerinde durumun daha iyi olacağını düşünürken, yüzde 37.7’si aynı kalacaklarını, yüzde 11.5’i daha kötü olacaklarını düşünüyor. Türkiye ekonomisine ilişkin ise yüzde 45.4’ü ‘daha iyi oluruz’ diyor. Firmaların yüzde 40.9’u değişme olmayacağını, yüzde 13.7’si daha kötü olacağını düşünüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle