İhracat yüzde 27 geriledi 7 ayın rekoruyla umut verdi

Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)
02.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

İhracat temmuz ayında, 8 milyar 893 milyon dolarla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27 geriledi. Buna karşın temmuz, 2009 yılının en yüksek tutarlı ihracatının yapıldığı ay oldu. Ayrıca değer bazında düşüş yaşansa da miktar endeksinde yüzde 7’lik artış görüldü. TİM’in yorumu, “Toparlanma ve iyiye gidiş görülüyor” şeklinde oldu.

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından, Denizli’de açıklanan veriler, temmuz ayında 8 milyar 893 milyon dolar ihracat yapıldığını gösterdi. İlk yedi ayda Türkiye’nin ihracatı 52 milyar 756 milyon dolar olurken, geriye dönük bir yıllık ihracat ise yüzde 20.37 azalmayla 101 milyar 69 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Aylık artış yüzde 9.6

Temmuz ayındaki ihracat tutarı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27.15’lik bir düşüşü ifade etti. Ancak bu gerilemeye karşın, 8 milyar 893 milyon dolarlık ihracat rakamı, 2009’un rekoru olarak dikkat çekti. Aralık 2008’den bu yana ilk kez geçen ay 8 milyar doların üzerine çıkan ihracat, yakaladığı artış ivmesini temmuzda da sürdürdü. Temmuz ayında ihracat, haziran ayına göre yüzde 9.6 arttı.
Önceki yılla yapılan karşılaştırmaya göre, ihracat yine iki haneli düşüşler kaydetse de düşüşün hız kestiği gözlendi. Mayısta yüzde 39.9’la en büyük düşüşünü yaşayan ihracat, haziranda yüzde 32.7 gerilemişti. Bu 27.15’lik oran, bir önceki aya göre 5.6 puanlık iyileşmeyi ifade etti. Bu arada ihracatta bir yıl öncesine göre değer bazında düşüş yaşansa da miktar endeksinde yüzde 7’lik bir artış meydana geldi. Bu artış 2009 yılında ilk olarak temmuz ayında gerçekleşti.

Otomotiv yine lider

TİM’in temmuzdaki gelişmelere yönelik yorumu, “toparlanmanın ve iyiye gidişin bir göstergesi” olurken, ayın en fazla ihracat yapan sektörü de otomotiv oldu. Bu sektör, bir önceki aya yüzde 10’luk artışla 1 milyar 715 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bunu, 1 milyar 269 milyon dolar ile hazırgiyim ve konfeksiyon, 982 milyon dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri izledi.

Yüzde 85’i sanayi

Ana gruplar itibariyle bakılınca, temmuzda sanayi grubu 7 milyar 640 milyon dolarla toplam ihracatın yüzde 85.91’ini gerçekleştirdi. Sanayide ilk 7 aylık ihracat 44 milyar 552 milyon doları, son bir yıllık ihracat ise 85 milyar 290 milyon dolar oldu. Tarım ve hayvancılık grubu sektörleri, temmuzda 996 milyon dolarlık ihracatla, toplam içerisinde yüzde 11.20 pay alırken, bu grupta yaş meyve ve sebze, kuru meyve ve mamulleri, fındık ve mamulleri ile su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörlerinde ihracat artışı yaşandı.

Çağlayan: Dönüş başladı 2009 hedefini tuttururuz

DIŞ Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, temmuzda aylık bazda yaşanan yüzde 9.6’lık artışa dikkat çekerken, “Evet, 2008 temmuzuna göre önemli daralmalar yaşıyoruz. Ancak dünya krizinin en derin etkilerinin yaşandığı günlerden geri dönüş başladı. Bu gelişmeler 2009 yılı ihracat hedefi olan 104 milyar dolara ulaşabileceğimizi açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

1.50’nin altına inen dolar bizi yine ithalatçı yapar

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, küresel talebin daraldığı bir ortamda 1.50 TL’nin altına inen doların Türkiye’yi yeniden ithalatçı yapacağı uyarısında bulundu. “Hesap kitap buna göre yapılmalı” diyen Büyükekşi, Merkez Bankası’ndan yeni dönemin koşullarına uygun TL’nin “istikrarını” ve “ihracat için rekabetçi seviyesini” gözeten yeni politika oluşturmasını ve uygulamasını istedi. Büyükekşi, “Bu sefer işin şakası yok. Türk Lirası’nda aşırı bir değerlenmenin ipuçlarını görüyoruz. Bu küresel talebin daraldığı bu şartlar altında gerçek bir yıkım olur.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı