GeriEkonomi ‘İhracat yapsak ne olur yapmasak ne olur’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘İhracat yapsak ne olur yapmasak ne olur’

‘İhracat yapsak ne olur yapmasak ne olur’

İSRAİL Tarım Bakanı Uri Ariel, Türkiye’den tarım ürünleri ithalatını dondurduklarını açıkladı. Ariel, bu kararını Twitter’dan duyurdu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da Ariel’e TRT Haber’de katıldığı bir programda cevap verdi.

Fakıbaba, “İthalatı durdurmaları bizim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Bizim gibi büyük bir ülke İsrail gibi küçük bir ülkeye ihracat yapsak ne olur yapmasak ne olur. Bizim ihracat miktarımız 17 milyar dolar. Bizim oysa İsrail’e ihraç ettiğimiz toplam mal miktarı 270 milyon dolar. Bu bizi hiç rahatsız etmez. Hatta ve hatta şu ortamda onların durdurması ve bizim göndermemiz de bakanlık olarak da gayet uygun bir olaydır. Daha önceden ‘ihracatı ben durdurdum’ deseydim daha mutlu olurdum. 8 milyonluk küçük bir ülkenin ihracatına ihtiyacımız yoktur. İhraç ettiğimiz domates var, tütün ürünleri var, şeker mamulleri var, bisküvi var. Buna benzer ürünler var. Biz bunları başka ülkelere zaten ihraç ediyoruz. Çok önemli bir olay değil. Bunlar kendilerini bir şey zannediyorlar. 8 milyonluk bir ülke zannediyor ki ABD her zaman bu bölgede olacak” diye konuştu.

HACİM 4.9 MİLYAR $
Ekonomi Bakanlığı verilerine göre Türkiye geçen yıl İsrail’e 3.4 milyar dolarlık ihracat yaparken, bu ülkeden 1.5 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi ise 4.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. İsrail’e yapılan ihracatta en önemli ürünler binek otomobiller, demir çelik ürünleri, izole edilmiş kablo ve teller, mücevherci eşyası ve aksamı, plastik eşyalar, konfeksiyon ürünleri, beyaz eşya, seramik ürünleri ve çimento olarak sıralanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle