GeriEkonomi İhracat ilk 6 ayda yüzde 24 arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracat ilk 6 ayda yüzde 24 arttı

İhracat ilk 6 ayda yüzde 24 arttı
refid:6818307 ilişkili resim dosyası

Mersin’de ihracat rakamlarını açıklayan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, ihracatın haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.2 artışla 8 milyar 970 milyon dolara; ilk altı aylık ihracatın yüzde 24.08 artışla 49 milyar 412 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Satıcı, seçim sonrası için “Kim iktidara gelirse gelsin, Kürşad Tüzmen gibi bir bakan istiyoruz” dedi. Aynı toplantıda konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, ihracatın ithalatı karşılama oranının geçen yıl yüzde 60’lara kadar düştüğünü, bunun da tehlikeli bir gidiş olduğunu, şimdi yüzde 65’e çıktığını söyledi.

TİM, aylık ihracat rakamlarını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda açıkladı. TİM Başkanı Satıcı konuşmasında, uygulamada bulunan ekonomik programın yeni kurulacak hükümette de sürdürülmesini istedi.

Türkiye’nin çevresel ilişkileri nedeni ile kritik bir dönemden geçtiğini vurgulayan Satıcı şöyle devam etti: Seçimlerin dar bir çerçevede değil geniş bir yelpazede düşünülmesi gerekmektedir. Türkiye bugün Ortadoğu barışından yeniden şekillenen enerji koridorlarına, Avrupa ile Asya arasında birleştirici ve kaynaştırıcı rolüne, Karadeniz ülkeleri arasında öne çıkan konumuna, bölge ticaretine üretim ve geliştirme safhasında yaptığı ve yapacağı katkılara kadar yeni ve önemli görevler üstlenmektedir. Seçimler sonucunda ortaya çıkacak yeni Meclis bu konularla yakından ve öncelikli olarak ilgilenmek durumundadır. Bu açıdan bakıldığında belki de Cumhuriyet tarihinde ilk defa seçimleri sadece Türkiye’nin değil, bölgenin, Avrupa ve Asya’nın hatta dünyanın kaderini etkileyecek bir özelliğe bürünüyor.”

TÜZMEN TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

Devlet Bakanı Tüzmen de, geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 60’lara kadar düştüğünü, bunun da tehlikeli bir gidiş olduğunu, ancak şu anda ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 65’ler noktasında olduğunu söyledi. Tüzmen, Türkiye genelinde artık ihracat artış oranının ithalat artış oranını geçtiğini ve ihracatta 100 milyar doların yakında görüleceğini kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı: “İhracat artış oranlarında ciddi bir şekilde konfeksiyonun, taşıt araçlarının, kimya ve demir-çelik sektörünün atılımını görüyoruz. Bu ne demektir? Daha yüksek katma değerlere doğru geçiyoruz. Zaten bu kadar ithalat yapılması da çok normal. YTL’nin bu kadar değerli olduğu ortamda daha düşük ithalat yapmak mümkün değil. Bu ihracat olmasaydı ne yapacaktınız? Hep beraber oturup kara kara düşünecektik. Sevinerek gördüğüm bir diğer ilerleme de 23 sektörden 11’inin artık 6 ayda 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıyor olmasıdır. Bu çok önemli Türkiye’nin komşu ülkelerle ihracatı sadece yüzde 3’tü. 2003-2006 yılları arasında Türkiye’nin komşu ve çevre ülkelere olan ihracatı yüzde 117 arttı. Toplam dış ticaret payı yüzde 34’e çıktı. Bu şu demek; Türkiye ürettiği her 3 üründen birini komşulara satar hale geldi. Türkiye’nin 2006’nın 5 ayıyla 2007’nin 5 ayı kıyaslamasında toplam dış ticaret açığı sadece yüzde 1.7 arttı. Demek ki doğru yoldayız, hızla ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemin en önemli sıkıntısı tamamıyla rekabet olacak. Rekabet politikaları açısından kümeleşmeyi ortaya koyacağız. Ayrıca Tik-Tak’lar var. Ticaret Takımları. Bu da hükümet programı olarak gelecek.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle