GeriEkonomi İhracat bu yıl yüzde 10 artar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracat bu yıl yüzde 10 artar

İhracat bu yıl yüzde 10 artar

EKONOMİ Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksinde düzenlenen “Vizyon Toplantısı”nda ihracatçı birlik başkanlarıyla bir araya geldi. Elitaş, Türkiye’nin dünyadaki olumsuzluklara rağmen büyük bir başarı hikayesi ortaya koyduğunu vurguladı.

AR-GE YASASI TAMAM

İhracatta ocak ayında yaşanan azalmaya değinen ve bunun nedenlerini anlatan Elitaş, “Şubat ayı ihracat rakamlarımız olumlu bir seyir takip ediyor. Bu, 2015 yılı şubat ayı rakamlarına göre bir miktar olumlu ve artış yaşanacağını düşünüyoruz. Emtia fiyatlarında olağanüstü bir düşüş yaşanmaması ve paritede denge sağlanması halinde 2016’da yüzde 10’luk ihracat artışı gerçekleştiririz” ifadelerini kullandı. 16 Şubat’ta Ar-Ge ile ilgili önemli bir yasanın hayata geçirildiğinin altını çizen Elitaş, bunda sivil toplum örgütlerinin büyük katkısı olduğunu bildirdi.

2016 PERFORMANSI

Bakan Elitaş, 2016 ihracat hedefinin 155.5 milyar dolar olduğunu anımsatarak, “2016 yılı için Dünya Bankası ve IMF’nin dünyadaki olumsuz gelişmeler doğrultusunda başka ülkelerle ilgili öngörüleri olumsuzken, Türkiye’nin 2016 yılı performansı iyi yönde değerlendirilmekte. Hakikaten Türkiye 2016’da yüzde 4’e yakın bir büyümeyi hedefliyor. 2015’e göre de ihracatında yüzde 11 artışı da ortaya çıkarmak için gayret gösteriyor” dedi. Elitaş, “Bu toplantının benzerini TOBB ile de yapacağız. Diğer sivil toplum kuruluşlarında; ihracatın önündeki engelleri ve desteklerin ne olması gerektiğiyle ilgili görüşlerini aldıktan sonra bir paket halinde hükümetimize sunup önümüzdeki ay İhracat Teşvik Tedbirlerini hayata geçirmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Bakana ‘sorunlar’ dosyası verdi

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Bakan Elitaş’a biri ihracatçının sorunlarını içeren 200 maddelik, diğeri de önerilerden oluşan 22 maddelik iki dosya teslim etti. Büyükekşi, Ekonomi Bakanlığı ile ‘İhracat Destek Paketi Önerileri’ni paylaştıklarını da hatırlatarak, ”Niye bir ihracat destek paketine ihtiyacımız var? Çünkü ihracatımızın artmasını, net ihracatın büyümeye sürekli katkı vermesini, ihracatımızdaki katma değerin artmasını ve sürekli ihracat yapan firma sayımızın artmasını istiyoruz. Yakın çevremizde siyasi sorunların yoğun yaşandığı bir yılı geride bıraktık. 2015 ihracatımızda sırf bu yüzden 4.5 milyar dolarlık kayıp yaşadık. Çevremizdeki ülkelerde kalıcı iyileşme ve refah artışı yaşandığında, en büyük faydasının bize olacağını biliyoruz” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle