GeriEkonomi İhracat bayrama ve kışa takıldı, yıla düşüşle başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracat bayrama ve kışa takıldı, yıla düşüşle başladı

İhracat bayrama ve kışa takıldı, yıla düşüşle başladı
refid:3875955 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin ocak ayı ihracatı yüzde 1 geriledi ve 4.9 milyar dolar oldu. Son 1 yıllık toplam ihracat 73.4 milyar dolara ulaştı. Ocak ayındaki gerilemenin uzun bayram tatilinden ve ağır kış şartlarından kaynaklandığı bildiriliyor.

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin Ocak ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 1 azalarak 4 milyar 944 milyon 57 bin dolar olarak gerçekleşti. 2005 yılı Ocak ayında ihracat 4 milyar 996 milyon 396 bin dolar düzeyindeydi. Ocak ayı itibariyle son bir yıllık ihracat ise yüzde 14 artarak 73 milyar 373 milyon 817 bin dolar oldu. TİM Başkanı OĞuz Satıcı Ocak ayı ihracat rakamlarını, Büyük Samsun Oteli’nde (Samsun’da) düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Satıcı, yeni yıla ihracatta düşüşle girildiğini belirterek, "Davul dövdük, aktardık, anlattık, ihracat rakamlarındaki düşüşleri açıklamak bana acı veriyor" dedi. Satıcı, uygulanan para ve kur politikasının Türkiye’nin elindeki diğer açmazlarla birleşerek önemli bir sıkıntıya yol açtığını belirterek bu sıkıntının bedelini de sadece üretici ve ihracatçının ödediğini savundu.

HAZIRGİYİM ŞAMPİYON:

/images/100/0x0/55eb3f12f018fbb8f8b4c1e5

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı gerilemesine rağmen, Ocak ayında sektörler arasında yine birinci sırada yer aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,81 oranında azalan sektörün ihracatı 936 milyon 289 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. Taşıt araçları ve yan sanayi sektörü ihracatı ise 2005 Ocak ayına oranla yüzde 8,77 oranında azalarak, 865 milyon 803 bin dolarla, ikinci sırada yer aldı. Ocak ayında en fazla ihracat artışı ise sırasıyla yüzde 37,77 ile fındık ve mamullerinde, yüzde 19,59 ile kimyevi maddeler ve mamullerinde, yüzde 18 ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinde, yüzde 13,93 ile deri ve deri mamullerinde yaşandı.

SANAYİ TEKLEDİ:

Türkiye ihracatının yüzde 85,42’sini oluşturan sanayi sektörü ihracatı, 2005 Ocak ayına göre yüzde 1.19 oranında gerileyerek 4 milyar 223 milyon 392 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçen ay tarım sektörü ihracatı, yüzde 0.12 oranındaki düşüşle 627 milyon 640 bin dolar olarak gerçekleşti. Ocak ayı ihracatında geçen yılın aynı ayına göre diğer sanayi ürünlerinde yüzde 78,17, tütünde 35,76, ağaç ve orman ürünlerinde yüzde 26,19, hazırgiyim ve konfeksiyonda yüzde 12,81 oranında azalma oldu. Ekonominin lokomotifi haline gelen otomotiv sektörünün ihracatı da Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9’luk düşüşle 857,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kurlar yüzünden ihracattan soğumak iyi haber olamaz

TÜRKİYE ihracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, Merkez Bankası’nın bir devlet kuruluşu olmasına rağmen özel sektöre ve özel sektörün kanaat liderlerine karşı açıklama yaptığını söyledi ve "Bu Merkez Bankası’nın saygınlığına yakışmıyor. Bizce ’en iyi kur politikası budur’ diye yapılacak tartışma boş bir tartışmadır" dedi. "Türkiye İhracatçılar Meclisi kimi temsil ediyor? 73.4 milyar dolar ihracat yapan Türkiye’nin 40 binden fazla ihracatçı firmasını" diyen Satıcı, üreticinin, ihracatçının çıkarlarını savunmanın Türkiye’nin çıkarlarını savunmak anlamına geldiğini ifade etti. Satıcı, istihdamda büyük sıkıntı yaşandığı, cari açıktan ve dış ticaret açığından şikayet edilen bir dönemde bu sektörlerin maliyet ve kur seviyesi nedeniyle üretimden soğuması ve yerlerini ithalata terk etmelerinin iyi haber olmadığını kaydetti. Satıcı, ithalatı düşük kurlarla besleyip enflasyonu bu yolla düşürmeye çalışmayı ise işin kolayına kaçmak olarak değerlendirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle