GeriEkonomi İhracat 2011’e iyi başladı ihracatçı Merkez’le mutlu oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracat 2011’e iyi başladı ihracatçı Merkez’le mutlu oldu

İhracat 2011’e iyi başladı ihracatçı Merkez’le mutlu oldu
refid:16911007 ilişkili resim dosyası

Ocak ayında ihracat 2010 yılının aynı ayına göre yüzde 22.67 artışla 9 milyar 655 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Son 12 aylık ihracat, önceki döneme göre yüzde 13.39 artışla 115 milyar 754 milyon dolar oldu. 2011’in ilk ayında en fazla ihracat yapan sektör, 1 milyar 493 milyon dolar ile otomotiv olurken, 1 milyar 311 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon oldu. 2011’in ilk ihracat rakamlarını Samsun’da açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Mehmet Büyükekşi, “Dünya ekonomisindeki gelişmeler ihracatımızı doğrudan etkiliyor”diye konuştu.
Etki kısa dönemli olur
Küresel kriz ve buna bağlı gelişmeleri dikkatle takip etiklerini belirten Büyükekşi, şöyle konuştu: ”Bizim için önemli olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarlarımızdaki gelişmelerin seyri son derece önemli. Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarlarında hem yatırımcı, hem de ihracatçı olarak bulunuyoruz. Bölgede ciddi yatırımlarımız var. Şu ana kadar fiilen hareketlenmiş ülkeler var. Tunus, Mısır ve Yemen bunların başında geliyor. Ayrıca bir çok ülkenin de hareketlenebileceği ifade ediliyor. Yirmi yıl önce doğu Avrupa’da gördüğümüze benzer bir büyük dalganın tüm bölgeyi baştan aşağı etkileme ihtimali var.”
TİM olarak uzun süredir gündeme getirdikleri konuların hayata geçirilmesinin önemli olduğunu belirten Büyükekşi, “Bizim son yıllarda ısrarla dile getirdiğimiz önlemler son iki ayda hayata geçiriliyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle