GeriEkonomi İhale üçlüsü Akşam ve SKY 360’ı da aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhale üçlüsü Akşam ve SKY 360’ı da aldı

İhale üçlüsü Akşam ve SKY 360’ı da aldı
refid:23769346 ilişkili resim dosyası

Çukurova Grubu’nun borçlarından dolayı el koyduğu Akşam gazetesi, SKY 360 televizyonu, Alem FM ve Alem dergisi 60 milyon dolara Kolin-Limak-Cengiz ortaklığına satıldı.

Medyaya giren grup son dönemde 3. havalimanı da dahil aldıkları büyük ihalelerle dikkat çekiyordu.Akşam gazetesi ve SKY 360 televizyonunu Kolin-Limak-Cengiz ortaklığı satın aldı. hurriyet.com.tr’ye açıklama yapan Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz, Akşam gazetesi, SKY 360 ve Alem FM’i 60 milyon dolara üç eşit ortak olarak satın aldıklarını söyledi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu’nun kamuya olan borçlarından dolayı grubun medya şirketlerinin yönetimine Mayıs ayında el koymuştu. Bu kapsamda Akşam Gazetesi, Show TV, Sky360 televizyonu da 24 Mayıs’ta TMSF yönetimine geçmişti. Show TV hisseleri TMSF gözetiminde Ciner Grubu’na 402 milyon dolara satılmıştı. Akşam ve SKY 360 satışının da TMSF gözetiminde Çukurova Grubu tarafından yapıldığı öğrenildi.
TMSF yönetimine geçtikten sonra Akşam’ın Genel Yayın Yönetmenliği’ne İsmail Küçükkaya’nın yerine 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Ak Parti’den Bursa milletvekili seçilen Mehmet Ocaktan getirilmişti.
Kolin-Limak-Cengiz ortaklığı, inşaat sektörüyle başladıkları yollarına enerji alanında aldıkları dört dağıtım şirketiyle büyüyerek devam ettiler. Son yıllarda yapılan tüm büyük özelleştirme ve ihalelerde iddalı olan “muhteşem üçlü” en son 3. havalimanı ihalesini kazandı. 22 milyar Euroluk teklifle tüm dikkatlerin çevrildiği ortaklığın, bugün üstlendikleri tüm işlerin değeri yaklaşık 47 milyar dolar.

3. HAVALİMANI REKORU

Üç iş ortağının kazandıkları en büyük ihale 3. havaalanı ihalesiydi. Cumhuriyet tarihin en yüksek tutarlı ihalesinde üçlü girişim, yanlarına Kalyon ve Ma – Pa’yı da almıştı. İhaleyi 22 milyar 152 milyon Euro teklifle kazandılar. Yine Türkiye’nin önemli projelerinden Arkara - Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinin 3 bölümünden ikisini birlikte aldılar. Bu projenin 4 yüksek viyadük de dahil Ankara - Kayaş arasındaki toplam 50 viyadüğün ihalesine de 284 milyon lira teklifle birlikte katıldılar. Ancat asıl büyük oraklıkları bir başka altyapı projesinde, 3. havaalanı işinde gerçekleşti. Ankara - Sivas Hızlı Tren projesinin II. ve III kesimi ihalesini birlikte aldılar. Bu hattaki yüksek 4 viyadükün yapımı ihalesine de birlikte katıldılar. Geçtiğimiz mart ayındaki ihalede 284 milyon lira teklif verdiler.  Projenin Kırıkkale-Yerköy Arası (Kesim II) kısmını Mapa’nın da katılımıyla 56 milyon dolar bedelle, Yerköy-Yozgat-Sivas III Kesim’ini de Çinli China Major Road Bridge ve yine Mapa’nın katıldığı ortak girişimle 130 milyon dolara aldılar.

Medyayı istiyorduktereddüt etmedik

LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak olarak zaten uzun süredir medyaya girmek istediklerini, Mehmet Cengiz’den kendilerine böyle bir teklif gelince olumlu yaklaştıklarını anlattı. Özdemir, tek başına gazetenin
ya da bir haber kanalının çok bir şey ifade etmediğini ancak bir gazete bir haber kanalı olunca daha anlamlı olacağını düşünerek, Akşam, Sky ve yine Türkiye’nin en değerli radyolarından olan Alem FM ile Alem dergisini almakta tereddüt etmediklerini söyledi.

60 MİLYON DOLAR PAHALI

Türkiye’nin en değerli gazete markalarından sayılan Akşam,
Alem FM ve SKY için biçilen 60 milyon doların, çok düşük bir rakam olduğu iddialarına ise Nihat Özdemir, “Valla bana çok pahalı geliyor” karşılığını verdi.
Girdikleri her sektörde iyi bir yere gelme hedefiyle hareket ettiklerini belirten Özdemir, medya sektöründe de bu yayınları en iyi yere getirmeye çalışacaklarını ifade etti. “Medyada dostlarımız, arkadaşlarımız var. Görsel ve işitsel olarak medyaya yakınız. Şimdi daha da yakınlaştık. İnşallah başarılı oluruz” dedi. Özdemir, Limak, Kolin ve Cengiz olarak çok iyi anlaştıklarını Yusufeli Barajı başta olmak üzere inşaat, havaalanı ve elektrik dağıtımında iyi bir ortaklık kurduklarını ifade etti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle